Yaşlılarda Gece Krampları

YAŞLILARDA GECE KRAMPLARI

Kramp kas yada kas gruplarının birkaç  dakika kadar süren,  istemsiz,  ani,  yoğun kasılmalarıdır. Kramptan sonra ağrı ve rahatsızlık saatlerce devam eder. Gece krampları özellikle baldır kaslarında ve ayağın küçük kaslarında olur. Hastaların %40 kadarında kramplar haftada üç defadan fazla olur,  % 60’ında her gün kramp olur.

     Kramplar genellikle iyi huylu ve geçici bir problemdir,  ancak bazen hastanın hayat kalitesini etkileyebilir. Tedavi zor olabilir.

             Krampların oluşum mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Dolaşım sistemi bozuklukları,  alt exremiteye yönelik alışılmadık aktiviteler krampı tetikleyebilirler.

           Dizivefin,  nifedifin,  beta agonistler,  steroidler,  morfin,  simetidin,  statinler ve lityum gibi ilaçlar krampa sebep olabilirler.

            Ayrıca üremi,  DM,  tiroid hastalığı,  mg yetmezliği,  calsium eksikliği,  hipopotasemi gibi durumlar krampa yol açabilir.

         Kramplar kas zorlanmaları,  ……….,  iskemik ve nörolojik klandikasyon,  sinirsel hastalıklar,  huzursuz bacak sendromu ve gece …………göz önünde tutulmalıdır

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir