Kas Krampları

Kas Krampları  , Kramplar ağrılı adale spazmlarıdır. Burada adale kasılır ve ani ve şiddetli ağrıya yol açar. En sık rastlanan kramp uyku esnasında baldır kaslarında oluşan kramplardır, orta ve ileri yaşlarda sık görülür. Fakat fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması (gerilmesi) veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir. Bunlar sıklıkla, sıcak havada oynanan spor karşılaşmalarında aşırı yorulan ve susuz kalan sporcularda oluşur.

Kas Krampları Belirtiler

  • Genellikle alt ekstremitelerde (bacaklarda) ani ve keskin adale ağrısı,
  • Cildin altında sertleşmiş bir adale dokusu yumrusu görülmesi

Hemen herkes şu veya bu zamanda adale krampı geçirir, çoğu kimseler için bunlar sadece ara sıra karşılaştıkları bir rahatsızlık sebebidir. Fakat bazıları için adale krampları, özellikle geceleri, rahatsız edici bir problemdir. Eğer uykunuzu bölen sık ve şiddetli kramplarınız varsa mutlaka tıbbi yardım alın. Bacağa giden damarlarda problem olması, omurga problemlerine (fıtık, darlık, kireçlenme) bağlı sinir basıları, venöz yetmezlikler, diüretik kullanımı, aşırı terleme karamplara sebep olabilir.

Kas kramplarıTedavi

Kramp meydana geldiğinde etkilenen adaleyi germeye çalışın. Yumuşak bir tavırla düzeltin. Çünkü kasılan adaleyi germek genellikle derhal rahatlamayı sağlayacaktır. Etkilenen kasa kompres ve masaj yapmayı deneyin. Sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatabilir. Soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Bazen, kramp giren adalelerin karşısındaki adaleleri istemli olarak kasmak ağrının şiddetini azaltabilir. Eğer bacağınıza kramp girdiyse ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun.

Koruma

Susuz kalmaktan sakının. Fiziki çalışmalardan önce ve sonra germe egzersizleri yapın ve kaslarınızı haddinden fazla yormayın. Magnezyum, kas gevşetici ilaçlar kramp riskini azaltır. Bazı ilaçlar (kolesterol ilaçları, diüretikler, astım tedavisinde kullanılan β2- agonistleri) kramp riskini artırır.