PES ANSERİN BURSİT

Pes Anserin bursit; sartorius, grasilis ve semitendinosus kaslarının tendonlarının birleştiği ve yapıştığı yer olan pes anserinusun altında uzanır. Pes anserinus diz ekleminin iç yüzünün 5 cm aşağısında tibia kemiğinin üst iç yüzünde yer alır. Anserin bursa sendromunun ve klinik belirtilerini Moshcowitz tanımlamıştır. Bu hastalar genellikle merdiven inip çıkarken ağrıdan şikayet ederler. Fizik muayenede anserin bursa üzerinde belirgin hassasiyet vardır.

Bacak iç rotasyonda iken dizin bükülme ve doğrulma hareketi ile ağrı artar. Aynı bölgede anserin bursit dışında yağ yastıkçığı, medial kollateral ligaman zorlanması ya da başka bir bursadan kaynaklanan ağrı oluşabilir. Anserin bursit çoğunlukla geniş kalçalı, bacakları orantısız olan kadınlarda görülür. Bursa aynı zamanda atletlerde ve özellikle futbolcularda direkt travma ile zedelenebilir. Diz osteoartriti sıklıkla anserin bursit ile birliktedir ve anserin bursit ağrısı diz osteoartritine bağlı ağrı ile karışabilir. Kortikosteroid enjeksiyonu inflamasyona bağlı semptomları azaltmada oldukça etkilidir. Hasta; diz ekstansiyonda, sırtüstü pozisyonda yatırılır.

Enjeksiyon yeri genelde palpasyonla belirlenir. Bursa oldukça derinde bulunduğundan elle muayene edilemez, iğnenin ucundaki hassasiyet değerlendirilerek bursanın yeri tayin edilmelidir. Atletlerde direkt travma riskine karşı koruyucu dizliklerin yararı olabilir. Rehabilitasyon programında medial hamstring ve adduktor kaslara germe önerilir.