Sporcularda Omuzda Sıkışma

Sporcularda Omuzda Sıkışma ,İmpingement (omuz subakromial sıkışma hastalığı) sendromu omuzda rotator manşon tendonlarının (özellikle supraspinatus) subakromial alanda sıkışmasına bağlıdır. Subakromial alanda anatomik bir darlık olabilir, ya da sık ve tekrarlayan hareketlere bağlı olarak yırtık ve dejenerasyonlara bağlı olarak tendonlarda bir kalınlaşma söz konusudur. Bazende boyun omurlarındaki kireçlenme ve fıtıklar sinirleri sıkıştırarak omuz çevresindeki kasların tonusunu azaltır.

Sporcularda Omuzda Sıkışma , Omuz sıkışma sendromu mekanik baskılara ve/veya döndürücü kılıf kasları tendonlarının hasarına bağlı olarak gelişir. Omuz hareketleri ağrılı ve kısıtlıdır. Yüzme, basketbol, voleybol, jimnastik, fırlatma sporları ve tenis sporu ile uğraşanlarda döndürücü kılıf zedelenmelerine sık rastlanır. Yüzücülerde omuz ağrısı en sık rastlanan şikâyettir. Normal insanlara göre yüzücülerde omuz ağrısı iki kat daha fazla görülmektedir.

Sporcularda omuz ağrılarının sebepleri aşırı yük ve fazla tekrar sonucu rotator manşon kaslarında görülen tekrarlayıcı hasarlar ve yorgunluktur. Akut dönemde inflamasyon ve tendinit gelişir. Kronik evrelerde nedbe dokuları ve dejeneratif değişiklikler görülür. Ön kol fleksiyonu, omuz abduksiyonu ve iç rotasyon ağrıyı artırır. Saç taramak, kolu kaldırarak giyinmek ve yüzerken kulaç atmak ağrılıdır. Genellikle omuz sıkışma sendromu genelde 45 yaş üzerindeki sporcularda sık görülür. Ancak aşırı kullanım sonrası gençlerde de instabilite ile birlikte görülebilir. Gelişen kronik tendinitlerde büyük ölçüde yırtılma, tam kopma görülebilir.

Yaralanma meydana geldiğinde şiddetli ağrı hissedilir. Egzersiz ağrının tekrar ortaya çıkmasına sebep olur. Ağrı ilk 24 saat içerisinde artar ve kolun yukarı bölümüne doğru yayılır. Omuzun yukara hareketleri ağrılıdır. Özellikle 80-120 dereceler arasında ağrı şiddetlenir. Supraspinatus tendonunda tam kopma varsa kol beden ile 120 dereceden daha büyük bir açı yapacak şekilde tutulabilir ama aşağı doğru inerken kol birden düşer. Eklem hareket açıklığı kısıtlanır. Gece ağrıları oraya çıkar. O omuz üzerine yatmak zorlaşır.