Boyun düzleşmesi

Boyun düzleşmesi, şekli açıklığı arkaya bakan C’ harfine benzeyen boyun omurgasının aşırı yüklenme, stres, travmalar, kötü duruş gibi sebeplerden dolayı doğal eğriliğinin kaybolması, düzleşmesidir, düzleşme daha da kötüleştiği zaman bu eğrilik ters dönebilir. Omurganın bu doğal eğriliğinin sebebi omurlar arasındaki disklerin ön tarafının daha şişkin olmasına bağlıdır. Ancak yaşlanma, yıpranma, kötü duruş, tekrarlayan zorlanmalar sonucu bu durum değişerek kavisli yapı bozulur.

Kavisli yapının bozulması omurga aksının düzleşmesi ve bazen de aksın ters dönmesine sebep olur. Akstaki bu bozulma omurga yozlaşma ve yıpranmalarını daha da artırır. Özellikle günümüzde bilgisayar, akıllı telefonlar, oturarak çalışma, uzun süreli araç kullanımının artması omurga aks bozukluğuna bağlı ağrıların artmasına sebep olmuştur. Uzun süre öne eğik bir şekilde oturmak, aşırı yük kaldırmak, yüksek ve sert yastıklar kullanmak, koltuk ve kanepe gibi uygun olmayan ortamlarda uyumak, normalden az veya çok uyku boyun omurga bozukluklarına yol açabilir.

Ne gibi şikâyetlere sebep olur?

Boyun düzleşmesi ya da ters açılanmanın belirtileri arasında boyunda akut tutulmalar, kronik tutukluk, baş ağrıları (ense, şakaklar, alın ve göz küreleri arkası), baş dönmesi (nadir), omuz ağrıları, sırt ağrıları ve çene ağrıları, çabuk yorulma, ruhsal bozukluklar görülebilir. Kötü duruş, kitap okuma, klavye kullanma, uykusuzluk, sağlıksız yataklarda uyuma, uzun süreli araç kullanma ağrıları artırır.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Boyun düzleşmesi Düzleşmiş boyun kavisini tekrar eski haline getirmek ve hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlamak mümkündür. Anca bunun için zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak, boyun kaslarını güçlendirmeye ve hareket açıklığını artırmaya yönelik egzersizler, özel ergonomik boyun yastıkları, çalışma dinlenme periyotlarının iyi ayarlanması gerekir. Hasta iyileştikten sonra egzersizleri bırakmamalıdır çünkü tekrarlama oranı çok yüksektir. Ayrıca kliniğimizde geliştirilen CurveNeck egzersiz aleti boyun omurgası aks bozukluklarının tedavisinde ve boyun kaslarının güçlendirilmesinde oldukça faydalıdır.