Gergin Boyun Kaslarının Sebepleri , Belirtileri ve Tedavisi

Gergin Boyun Kaslarının Sebepleri , Belirtileri ve Tedavisi Boyun ağrısının en sık karşılaşılan sebebi gergin boyun kaslarıdır. Boyun kaslarındaki gerginliğin sebebi çoğu zaman önemli değildir, ancak oldukça ağrılı olabilir ve boyun hareketlerini kısıtlayabilir. Bazı basit tedbirler, egzersiz proğramları ve özel boyun destekleri çoğu zaman oldukça işe yarar ve kişinin hayat konforunu artırır. Ağrı iyileşmez ya da gittikçe kötüleşirse mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

Boyun omurgası; hem omuriliği korumak ve kafatasına destek olmak için güçlü ve dayanıklı olmak, hem de başın ve boyunun hareketlerini sağlamak için yeterince de esnek olmak zorundadır. Boyunun esnek olması onun aynı zamanda kolay zedelenebilir olmasına sebep olmaktadır. Çoğu boyun zedelenmeleri çok şiddetli değildir ve birkaç gün içinde kolayca düzelebilir

Birçok kas gerginliklerinde olduğu gibi, gergin boyun kasları için de en iyi tedavi dinlenmedir. Boyun mümkün olduğunca dik ve düzgün tutulmalı, zorlayıcı, tekrarlayıcı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Basit bir boyun desteği kullanmak, korseler, ortopedik yastıklar gerginliğin artmasını önler. Boyun bölgesine; akut dönemlerde buz, kronik dönemlerde sıcak kullanmak ödem ve enflamasyonu azaltarak spazmın çözülmesine katkıda bulunur. Anti enflamatuar ve kas gevşetici ilaçlar şikayetleri azaltabilir.

Yüzeysel soğuk ve sıcak uygulamaları, ultrason, TENS ve interferans akımları çoğu hastada semptomları kısmen iyileştirir. Ağrı kötüleşirse, kollara yayılırsa, kollarda güç kaybı olursa mutlaka ileri tetkikler yapılmalıdır.