Duruş Bozukluğu Boynu Nasıl Etkiler

Duruş Bozukluğu Boynu Nasıl Etkiler , Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, yetiştirilmesi gereken dosyalar, yazılar vs. günümüzde çok daha fazla insanın günlük hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Başın öne doğru 30 derce eğik olması boyun omurlarına binen yükü 4 kat, 60 derece eğik olması 6 kat artırır. Bu sebeple günümüzde duruş bozukluğuna bağlı baş, boyun, omuz ve sırt ağrıları geçmiş yıllara göre çok daha fazla insanın ciddi sağlık problemidir.

Duruş bozuklukları ve bunun çok uzun yıllar sürmesi bazı kaslarda kısalma, sertleşme gibi sorunlara yol açar. Aynı zamanda tendonlar ve ligamentler gibi nispeten daha az elastik bağ dokularında da bir takım olumsuz değişiklikler olur. Diskler dejenere olur, fıtıklaşmalar artar, kanalı oluşturan kemiklerde ve yumuşak dokularda yozlaşmalara bağlı omurilik ve sinir kanallarında daralmalar olur. Buna bağlı olarak boyundan çıkıp kafa derisine, omuz ve kollara hatta sırta giden sinirlerde sıkışmalar, hasarlar olur. Buna bağlı
olarak her gün daha fazla insanda ağrı problemleri ile karşılaşılmaktadır.

Bu tip sorunlar yorgunluk, baş dönmesi, kulak çınlaması, görme bozuklukları gibi şikâyetlere de yol açar. Bu durumdan korunmak için duruşa dikkat edilmesi, düzenli egzersizler yapılması, ortaya çıkan problemlerin erkenden tedavi edilmesi çok önemlidir.