Nöropatik Ağrı

 

Nöropatik Ağrı Nedir?

Ağrı genellikle kaslarda incinme, kırık-çıkık, romatizmal hastalıklar gibi belirgin bir sebebe bağlı ortaya çıkar. Oysa bazen sinir sisteminin kendisi de ağrıya neden olabilir. Sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda oluşan bu uzun süreli ağrıya nöropatik ağrı adı verilir. Yakıcı, batıcı, bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi olan ağrıların çoğu, tıp dilinde “nöropatik ağrı” olarak nitelenmektedir.

Nasıl Belirti Verir?

Hastalar tarafından çeşitli şekillerde tanımlanabilir, örnek olarak “batıcı, delici, saplanıcı, yakıcı” tarzda gibi. Çok şiddetli olabilir, uzun süreli olabilir ve alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez. Nöropatik , diğer birçok ağrı tipinin aksine genellikle geceleri artar.

Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Yaşamlarımızda fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal etkiler yaratır. Uzun süreli ağrı; uyku bozukluğuna, sosyal yaşamın aksamasına, depresyon ve gerginliğe yol açar. Ağrı, kişiden kişiye farklı derecede olabilir, hatta aynı kişide günün farklı saatlerinde farklı algılanabilmektedir. Ağrı çok şiddetli olabilir; öyle ki, bazı hastalar çalışamaz, hatta giyisilerin yarattığı yanma hissi nedeniyle giyinemez hale gelmektedir.

Oluşumuna Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Nöropatik ağrıya neden olan başlıca durumlar arasında diyabet yani şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zona gibi enfeksiyon hastalıkları, çeşitli damar hastalıkları, alkolizm, bazı nörolojik hastalıklar ve kanser yer alır.
İyileşmeyen omurga sorunları, sinir sıkışmaları da bu tip ağrıya yol açar. Bu gibi hastalıkları olan kişilerde uzun süreli ağrı ortaya çıktığında nöropatik ağrı olabileceği düşünülmektedir.

Nöropatik Ağrının Sıklığı Nedir?

Genel olarak toplumun 1000 kişiden 20’inde ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığına bağlı gelişmiş ülkelerde en sık rastlanan nöropatik ağrı tipidir. Yeni tanı konan şeker hastalarının %8’inde bulunan nöropatik ağrının, uzun zamandır şeker hastası olan kişilerde %61 oranına kadar çıkabildiği saptanmıştır. Bu istatistiklere göre .bu hastalık bilinenden çok daha yaygındır.

Tanısı Nasıl Konur?

Nöropatik ağrının değerlendirilmesinde en güvenilir kanıt hastanın anlattıklarıdır. Nöropatik ağrı, sinir dağılımına uygun şekilde özel bir yerleşim sergiler, örneğin şeker hastalarında çorap, eldiven, tarzında ağrı oluşması tipiktir. Uzun süreli ağrı, batma, yanma, karıncalanma yakınmalarıyla doktora başvurduğunuzda, doktorunuz size ağrınızla ilgili birçok soru sorabilir ve muayneden sonra bazı tetkikler, kan tahlillerinin yanı sıra sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testleri içerebilir. Ayrıca hekiminiz ağrı seviyenizi ölçen kısa anketler de uygulayabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Çok yönlü bir tedavidir, çeşitli ilaçlar kullanılabilir, cerrahi girişimler yapılabilir. Stresi azaltmaya yönelik psikolojik uygulamaların yararı olabilir. Nöropatik ağrıya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir, örneğin şeker hastalarında kan şekerinin sıkı kontrol altında tutulması önemlidir. Sinir hücrelerinin harabiyetinden kaynaklandığı için alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yeterince yanıt vermez. Ancak günümüzde etkili ve güvenilir tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Nöropatik ağrının sebebinin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Dolaşım bozukluğu varsa bunun artırılması, sinir basısı varsa siniri sıkıştıran faktörlerin tedavisi, diabette şeker kontrolü önemlidir. Nöropatik ağrı tedavi merkezlerine başvurabilirsiniz