Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda Baş Ağrısı sadece yetişkinlerde görülen bir hastalık değildir. 5-7 yaş arası çocukların yaklaşık %’20’sinde kronik baş ağrıları vardır. Daha büyük çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilirler ancak küçük çocuklar bunu yapamazlar. Araştırmacılar baş ağrılarını tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırmaktadırlar. Çocuklarda görülen baş ağrılarının beş sebebi olduğunu tespit etmişlerdir.

Gerilim Tipi

Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuklardaki gerilim tipi baş ağrıları yanlış duruş, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.

Damarsal

Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler. Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.

Kafa içi basınç artışı

Bazı tümörler, kan toplanması, kanama vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.

İltihaplar

Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.

Nörojenik veya Epileptik Baş ağrıları

Epilepsi (sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.

Çocuklarda Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları boyun çevresindeki kasların kasılarak oluşturduğu gerilim sonucunda ortaya çıkarlar. Çocuklarda görülen gerilim tipi baş ağrılarının çeşitli nedenleri vardır. Genellikle okulda iken görülür, oyun
oynarken, yemek yerken veya istirahat ederken görülmez

Çocuklarda Gerilim Tipi Baş Ağrıları Sebepleri
  • Stres: Stres, anksiyete veya depresyon büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da baş ağrılarına sebep olabilir. Genellikle bu gerginlik okulda oluşmaktadır. Ancak bunun dışında depresif çocuklarda da baş ağrılarına rastlanabilir.
  • Bedensel gerilim: Duruş bozuklukları, göz bozuklukları gibi bedensel arazlar çocuklarda gerilim tipi baş ağrılarına sebep olabilmektedir.
  • Açlık: Çocuklarda görülen gerilim tipi baş ağrıları bazen açlık gibi basit nedenlerle oluşabilmektedir.

Bazı iltihabi hastalıklar

Bazı tetikleyici yiyeceklerin yenmesi baş ağrısına başlatabilmektedir ;
Kafein, çikolata, bazı et ürünleri, bazı meyveler tetikleyici rol oynamaktadır. Bu yiyeceklerin hangileri olduğu çocuk takip edilerek öğrenilebilir.
Tedavi

Gerilim tipi baş ağrılarında önleyici tedavi olarak beta blokerler ve antidepressanlar kullanılabilmektedir. Hangi tür ilaçların ne miktarlarda kullanılacağına doktorunuz karar vermelidir. Oluşmuş olan baş ağrısının
giderilmesi için ise nonsteroid antienflamatuarlar ve gevşeme egzersizleri yararlı olmaktadır.

 

Çocuklarda Migren

7 yaş altındaki çocuklar genellikle migren ağrılarını tanımlayamazlar. 10 yaşlarına doğru ise giderek bu ağrıları tanımlamaya başlarlar. 7 yaş öncesi görülme sıklığı %2,5; 7 yaş ile ergenlik arasında görülme sıklığı ise %5 ler civarındadır.

Migren damarsal baş ağrısıdır. Damarlardaki genişleme ve daralmalar migrenin zonklama tarzındaki ağrılarını tetiklemektedir.

Ağrılar tekrarlamaktadır ve aralarda ağrısız dönemler vardır. Ağrı başlamadan önce aura adı verilen ve ağrının başlayacağını gösteren belirtilerin olduğu bir dönem olabilir. Aura esnasında çocuk dalgalanan çizgiler, parlak ışıklar, karanlık noktalar görebilir. Ancak bu aura dönemi bütün çocuklarda yoktur.

Deride solukluk, aşırı yorgunluk, başın bir yanında veya alında zonklayıcı ağrı, karın ağrısı, kusma bulantı oluşur. Ruhsal durumunda değişiklikler, baş dönmesi, görme bulanıklığı, iştah artışı veya azalması eşlik edebilir. Migrenli çocukların % 70-90 ının ailelerinde de migren şikayetleri vardır ve çocuğun kişilik yapısı migrenli olan ebeveynine çok benzemektedir.

Parlak ve titrek ışıklar, gürültü, sinema veya TV, fiziksel veya ruhsal gerginlikler, anksiyete veya depresyon, tetikleyici rol oynamaktadır. Nadir olarak da aşırı yorulma ve çok fazla güneş ışığı migrende tetikleyici faktör olarak rol oynayabilir. Tedavisinde doktorunuzun önerisi ile betablokerler veya antidepressanlar önleyici olarak, parasetamol ağrıların kesilmesi için kullanılabilir.

Organik Nedenli Baş ağrıları

Ateş

Baş ağrısı yüksek ateş sebebi ile oluşabilir. İlk olarak çocuğunuzun ateşini ölçmelisiniz.

Enfeksiyonlar

Baş ağrısı birçok enfeksiyon da oluşabilir. Enfeksiyon kulakta, idrar yollarında, akciğerlerde olabilir.

Kafa Travmaları

Düşme ve çarpmalar sonucu baş ağrıları çocuklarda sık görülür. Kafa travmalarında beyinde hasar olup olmadığı sadece klinik testlerle anlaşılabilir. Bu tür durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna götürünüz. Zaman ilerledikçe uyku hali, mide bulantısı ve kusma, bilinç kaybı gelişebilir.

Beyin Tümörleri

Baş ağrısı olan çocukların %1 inden azında iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri bulunmuştur. Tümör büyüdükçe baş ağrılarının şiddeti artar ve tümörün tipine ve yerine göre bazı başka bulgularda eşlik eder.

Menenjitler

Baş ağrısının yanında yüksek ateş, ense sertliği, zihinsel bulanıklık, uyku hali de eşlik eder.