Sert ve Kısalmış Kalça Kasları Nasıl Baş ağrısına Sebep Olur

Sert ve Kısalmış Kalça Kasları Nasıl Baş ağrısına Sebep Olur.  Sert ve kısalmış kalça fleksör kasları baş ağrısına nasıl sebep olabilir?

Kesinlikle, vücudun bir bölgesindeki setleşmişmiyofasiyal doku lokal olarak ağrı ve / veya fonksiyon bozukluğuna neden olabilir, ancak çoğu hekim tarafından bilinmese de, vücudun herhangi bir yerinde de ağrı ve fonksiyon bozukluğuna da neden olabilir. Vücudun bir bölgesinde bir problemin, vücudun uzak bir bölgesini etkileyebileceği birçok yol vardır,

bunlara miyofasiyalzincir (anatomik zincir), gerginlik çizgileri ve miyofasiyal tetik nokta yansımaları adı verilir. Örneğin ayak tabanındaki bir problem bel ağrılarına, baş ağrılarına sebep olabilir.

Fakat bir başka yol da,postural bozulma dengeleme paternlerine yol açan miyofasiyalgerginlik mekanizmasının kinematik zincirleridir. Bu nedenle, bunu göz önünde bulundurarak, sıkı kalça fleksör kas sisteminden baş ağrısına yol açabilecek kinematik element zincirini inceleyelim.

Sıkı kalça fleksör kas sistemi, pelvisin aşırı öne eğilimine neden olur, Bu da lomber omurganın hiperlordozuna (çukur bel) neden olur, O da torasik omurganın hiperkifozuna neden olur, Atlanto-oksipital (c0-c1) eklemde başın hiperlordozu (başla boynun ilk omuru arasında çukurluğun artması) ile orta-alt servikal omurganın hipolordozuna (düzleşme) neden olur,

İleri kafa duruşuna sebep olur

Sonuçta boyun kasları sertleşir, esnekliğini kaybeder, başı taşımak için daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Bu durum; baş ağrısının sık rastlanan sebeplerindendir.