TENİSÇİ DİRSEĞİ

tenisçi dirseği nedir , tenisçi dirseği tedavisi , tenisçi dirseği fizik tedavi , dirrsek ağrıları , tenisçi dirseği belirtileri

Tenisçi Dirseği ve Golfçü Dirseği Dirsekte bir adet kol, iki adet de ön kol kemiği olmak üzere üç adet uzun kemik eklem yapar. Bu kemiklerin tıbbi adları humerus, radius ve ulnadır. Dirseğin dış tarafında humerusla radius, iç tarafında da humerusla ulna eklem yapar. Dirseğin dış tarafında ön kol, el bileği, ve parmak kaslarının yapıştığı bir alan vardır.

Biz buna lateral epikondil adını veriyoruz. Dirsek eklemine, el bileğine veya parmak eklemlerine gelen zorlamalar bu kasların yapışma yeri olan lateral epikondilde ağrı ve hassasiyete yol açar. Bu hastalığa, tenisçi dirseği adı verilir ama hastaların büyük çoğunluğunun tenisle bir ilgisi yoktur.
Sebepleri nelerdir?
Tenisçi Dirseği ve Golfçü Dirseği Ağır eşya taşıma, çanta taşıma, tornavida kullanma, tenis ve golf gibi el bileğini zorlayan sporlar, düşmeler, tenisçi dirseğinin en önemli sebepleridir.

Teşhis

Lateral epikondilde ağrı ve hassasiyet vardır, el bileğinin dirençli hareketlerinde lateral epikondilde ağrı olur. Teşhis oldukça kolaydır. El bileği ekstansiyonuna direnç uygulanırsa ağrı olur.

Tedavi

Dirsek ve el bileğinin tekrarlayıcı ve zorlayıcı hareketlerinden kaçınmalıdır. Ağrı kesiciler, antiromatizmal pomadlar kullanılır. Hastalığın evresine göre soğuk ve sıcak uygulamalar yapılır. El bileği ve dirseğe splint ve bandaj uygulanabilir. En iyi tedavi lezyon bölgesine uygulanacak lokal kortizon enjeksiyonlarıdır. Enjeksiyon ilk iki gün ağrıyı artırabilir. Hastalarpın % 75 i tek bir enjeksiyonla düzelir. Hastalık kronikleşir ve tedavilere cevap vermez ise fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi ön kola yapılacak mobilizasyon egzersizleri ile birlikte yapılır. Çok nadiren cerrahi müdahale gerekebilir.

GOLFÇÜ DİRSEĞİ (MEDİAL EPİKONDİLİT)

Dirseğin iç tarafında el bileği fleksör kaslarının tendonlarının yapıştığı bölgenin kronik zorlanmalar sonucu enflame olmasıdır. Tedavisi tenisci dirseğinde olduğu gibidir.