Ellerde Uyuşma Neden Olur

Ellerde Uyuşma Neden Olur Tek veya her iki elde birden hissedilen uyuşmalar, parmaklarda ya da elde gelişen duyu kaybı olarak tarif edilebilir. Ellerdeki uyuşukluk hissi genellikle iğne batması, karıncalanma, yanma, elektriklenme, ağrı gibi kelimelerle ifade edilir. Uyuşma hissi çoğunlukla tüm elde değil, birkaç parmakta ortaya çıkar.

Elde uyuşma en çok kol veya bilekteki sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelir. Bilekte sinir sıkışması sonucu gelişen karpal tünel sendromu oldukça yaygın bir şikayettir. Karpal tünel sendromunda, bilekteki bir kanalda sinir sıkışması meydana gelir ve bu durum el ve kolda ağrı ve uyuşmaya sebep olur.

Bilek yapısı, bazı sağlık sorunları (obezite, enfeksiyonlar, romatoid artrit, hipotiroidi vs) ya da elin fazla kullanılması karpal tünel sendromuna sebep olabilir. El işi yapanlarda, müzisyenlerde, bahçe işleriyle uğraşanlarda, ev hanımlarında ya da bilgisayar başında çalışanlarda, yani el bileğini çok fazla kullananlarda ve meslek icabı aynı el hareketini sürekli tekrarlayan kişilerde, bu sendroma sık rastlanır.

Ellerde Uyuşma Neden Olur  ? Diyabet ellerde uyuşmaya sebep olabilir. Ancak bu durumda ayaklarda da benzer belirtiler ortaya çıkacaktır. Diyabette ayak sinirleri elden daha fazla etkilenir. Boyun fıtıkları, miyelopatiler, boyun kireçlenmeleri, kötü duruş, torasik çıkış sendromları, mesleki zorlanmalar ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Karpal tünel sendromu, kubital tünel sendromu ve ele ulaşan ulnar, median ve radial sinirin herhangi bir yerde sıkışması elde uyuşmaya sebep olabilir. MS, ALS gibi nörodejeneratif hastalıklar, romatizmal hastalıklar, sirengomiyeli, kas spazmları, travmalar, eski kırıklar, ameliyat sonrası oluşan nedbe dokuları el uyuşmalarına sebep olabilir.