Golfçü Dirseği (Medikal Epikondilit)

Golfçü dirseği nedir ,Golfçü dirseği tedavisi ,Golfçü dirseği fizik tedavi ,Golfçü dirseği egzersizleri

Golfçü dirseği, dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır. Dirsek eklemi kolun üst kısmındaki humerus adındaki kemikle kolun alt kısmındaki ulna ve radius adlı kemikleri arasında yer alır. Humerus kemiğinin alt kısmındaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilir. Bunlardan dış taraftakine lateral epikondil iç taraftakine ise medial epikondil adı verilir.

El bileğinin bükülmesinden sorumlu olan kol kaslarının tendonları medial epikondile, doğrultulmasından sorumlu kaslar lateral epikondile yapışır. İç taraftaki kasların aşırı kullanımına bağlı olarak Dirsek ağrısı oluşabilir. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yozlaşma ve küçük yırtıklar oluşur Bu da ağrıya sebep olur. Medial epikondilit golf oynayan kişilerde sık görüldüğünden golfçü dirseği adıyla da anılır.

Ayrıca raket sporları yapanlarda, sürekli yazı yazanlarda ve marangozlarda da rastlanabilmektedir. dirsek ağrısı dirseğin iç tarafındadır, önkolun iç kenarına doğru yayılabilir ve eli yumruk yapınca ağrıda artış görülür.

Golfçü Dirseği Tedavisi

Ağrı geçinceye dek 3-4 saat aralıklarla 20-30 dakika süreyle dirseğe buz uygulanır. Dirsekte şişme varsa kolu yüksekte tutmak fayda sağlar. Şişmeyi önlemek için dirseğe elastik bandaj sarılır. Tenisçi dirseği için kullanılan dirseklikler golfçü dirseğinde de kullanılabilir.

Bu şekilde kasların ağrılı epikondili zorlamaları önlenmiş olur. Ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar hem ağrının azalmasını sağlar hem de iyileşmeyi hızlandırır. Bazı hastalarda medial epikondil çevresine kortizon enjeksiyonları da aynı işlevi görür. Bu tedavilere dirençli hastalar için cerrahi tedavi düşünülebilir. Ağrı iyileşene kadar durumu kötüleştirecek sporlardan ve aktivitelerden kaçınmak gerekir.