Diz Osteoartriti Varis Birlikteliği

Varis Birlikteliği , Diz Ağrıları , Diz Egzersizleri , diz Ağrıları Fizik tedavi

Diz Osteoartriti Varis Birlikteliği ,Osteoartrit (OA, kireçlenme), sinovyal (kıkırdaklı) eklemlerin yozlaşması ve yıpranması ile karakterize; ağrı, tutukluk ve eklemde hareket kısıtlılığına yol açan sık görülen bir hastalıktır. En çok diz eklemini etkileyen ve yaşla sıklığı artan yaygın bir sağlık problemidir. Bu kadar yaygın olmasına rağmen ideal bir tedavisi yoktur.

İlaçlar, egzersiz proğramları, gıda takviyeleri, eklem içi hyalüronik asit enjeksiyonları, PRP ve proloterapi gibi enjeksiyon yöntemleri, kilo verilmesi, eklemi travmalardan koruma çoğu hastada işe yarar. İleri yaşlı hastalarda total kalça protezi bir takım handikaplarına rağmen iyi bir tedavidir. Diz osteoartriti, kişilerin hareket fonksiyonlarını bozarak, günlük yaşam aktivitelerini engeller ve fonksiyonel kapasitelerinde kısıtlanmalara yol açarak sakatlık oluşumuna neden olmaktadır.

Alt ekstremitenin en sık rastlanan damarsal hastalığı venöz yetmezliktir. Kronik venöz yetmezlik, yüzeyel venöz sistemin veya derin venöz sistemin yetersizliğine bağlı olabilir. Alt ekstremitede venöz bozukluk; telenjaktazilerin (örümcek ağı şeklinde varisler) ve varislerin gelişmesiyle karakterize klinik bir tablodur. Sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Yetişkin nüfusun %10-20 sinda belirgin alt ekstremitede venöz yetmezlik mevcuttur.

Bu durum 65 yaş ve daha yukarısı yaşlarda çok daha fazladır (%70). Hastaların klinik belirti ve bulguları arasında yorgunluk, bacaklarda ağrı ve dolgunluk hissi, lokalize ödem, pigmentasyon (deri renklenmesi) artışı, venöz staz yer alır. Şikâyetler kişinin ayakta kalması ile artarken, istirahat ve bacakların yükseltilmesi ile rahatlar. Bununla birlikte hastalarda bazen hiçbir semptom bulunmayabilir. Diz OA ile başvuran hastalarda klinik olarak venöz yetmezlik düşündüren bulgulara rastlanmaktadır. Diz osteoartriti olan hastalarda venöz yetmezlik oldukça sık görülmektedir. Venöz yetmezlik diz osteoartritine bağlı ağrının daha da artmasına sebep olur.

Varis Birlikteliği

Aynı şekilde diz osteoartritindeki eklem şişlikleri, hastanın fiziksel aktivitesinin azalması venöz dönüşü azaltarak venöz yetmezlik şikayetlerini daha da artırmaktadır. Her ikisinin de insidansı yaşla artış göstermekte, hareketle ağrı artıp istirahatle rahatlamaktadır. Bu tablo ile gelen hastada genellikle osteoartrit tanısı konulmakta, venöz yetmezlik ise kolaylıkla göz ardı edilmektedir. Bu iki hastalık grubu birlikte olabileceği gibi birbirinden bağımsız olarak da bulunabilirler.

Diz Osteoartriti Varis Birlikteliği ,Hem OA hem de venöz yetmezlik bulgularının varlığı benzer klinik bulgulara yol açabilir ve hastaların günlük yaşam aktivite ve fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedirler. Bu sebeple belli yaşın üzerindeki hastalarda venöz yetmezlik ve diz kireçlenmesi birlikte değerlendirilmeli ve her iki hastalığa yönelik tedavi birlikte uygulanmalıdır.