Baker Kisti

Baker kisti, dizin arka kısmında meydana gelen yumuşak doku şişliğidir. Baker kistinin içi sıvı ile doludur. Baker kisti, dizin gerilmesi ve bükülmesi gibi fiziksel aktiviteler sırasında ağrıya sebep olur. Baker aynı zamanda popliteal kist olarak da adlandırılır. Diz osteoartriti (kireçlenme) problemi yaşayan kişilerde sıkça görülür. Her iki durumda da diz, fazladan akışkan sıvı üreterek baker kistinin oluşmasına sebep olur. Hareket anında ağrıya sebep olan baker kisti, bacağın tam uzatılması, gerilmesi veya bükülmesi durumunda kişiye rahatsızlık verebilir.

Dizlerdeki kıkırdak ve tendonlar sinoviyal sıvı adı verilen sıvı sayesinde birbirine sürtünmezler. Kısacası bu sıvı sayesinde dizlerimizi daha rahat hareket ettiririz. Sinoviyal sıvı, dizin her yanında dolaşarak dizin tüm bölgelerindeki çeşitli doku şişliklerin (bursalar) içinden ve dışından

geçerler. Sinoviyal sıvının miktarını dizin arka bölümündeki bir sistem belirler. Ancak bazı durumlarda aşırı sinoviyal sıvı üretimi söz konusu olabilir. Sinovial sıvının eksik üretilmesi de, fazla üretilmesi de eklem için zararlıdır.

Baker kisti, kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınlarda osteoporoz ve romatizmal eklem iltihabı riskinin daha yüksek olması sebebi ile baker riski de yüksektir. Baker kisti nadiren çocuklarda görülür, genellikle 40 yaş ve üzerindekilerde görülür.

BAKER KİSTİ NEDEN OLUR?

Baker genellikle artrit veya kıkırdak hasarı sonucunda meydana gelir. Ancak baker kistinin oluşması yalnızca bununla sınırlı değildir. Baker kistinin oluşumunda birkaç sebep sıralanabilir. Fiziksel aktivite ve spor sırasında bacağa veya dize alınan darbe sonucunda baker gelişebilir. Yaşlanmayla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde deformasyonlar meydana gelmektedir. Bu deformasyonlardan biri de eklemlerin yıpranması ve aşınmasıdır. Osteoartrit, eklem iltihabı ve gut hastalığı da baker kistinin diğer sebeplerindendir.

Baker kisti oluşumunu tetikleyen faktörler,

 • Kıkırdak hasarı
 • Gelişmekte olan çocuklarda eklem zorlanmaları
 • Eklem aşınması ve yıpranması
 • Gut ve psödögut hastalığı
 • Romatizmal hastalıklar
 • Menüsküs yırtığı
 • Gonartroz (diz kireçlenmesi)

BAKER KİSTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baker kisti genellikle bir ağrıya sebep olmazken; dizin bükülmesi ve gerilmesi gibi durumlarda ağrı olabilir. Baker kisti, dizin arkasında bulunan çukur bölümde ele gelen kitle olarak teşhis edilir. Baker bazı kişilerde herhangi bir şikayete neden olmazken bazılarında dizde şişlik, sertlik ve ağrıya neden olabilir. Bu tip şikayetler, genellikle fiziksel aktivite sonrasında meydana gelir. Baker ihmal edildiğinde bazı problemlere sebep olabilir. Baker kistinin patlaması durumunda kistin içindeki sıvı baldırlara kadar ulaşabilir. Kist patladığında çok keskin ağrı, şişme ve baldırlarda kızarıklık meydana gelir.

 • Diz arkasında sertlik
 • Diz arkasında veya bacakta şişlik
 • Diz arkasında ele gelen kitle
 • Diz ağrısı
 • Katılık, sertlik

BAKER KİSTİ TEDAVİSİ

Ağrıya sebep olmuyorsa tedaviye gerek yoktur. Kist içinde bulunan sıvı çekilerek ilaç verilir ve diz bandajlanır. Kendiliğinden de kaybolabilir. Tedaviye dirençli olabilir. Cerrahi olarak kistin çıkarılması gerekebilir. Genellikle cerrahi müdahaleye gerek kalmaz.