Vertebral Subluksasyon (Omurganın Deformasyonlu , Omurganın Hizalama Bozukluğu)

Vertebral Subluksasyon  Yaşlanma, tekrarlayan travmalar, mesleki zorlanmalar, duruş bozuklukları, stres ve birçok faktörler omurga eklemlerini, omurlar arasında bulunan diskleri, omurga bağlarını, omurgayı çevreleyen kasları bozarak omurganın sağlamlığına, esnekliğine ve dayanıklılığına zarar verir.

Omurganın sağlamlığının bozulması, dayanıklılığının azalması omurganın tüm segmentlerini etkiler. Tüm bu değişiklikler başlangıçta ciddi şikâyetlere yol açmazken, zamanla boyun, sırt ve bel ağrılarına daha sonra bu ağrıların baskıya uğrayan sinirler yoluyla kollara ve bacaklara yayılmasına sebep olur. Bu patolojilere ne kadar erken müdahale edilirse sonuç o kadar iyi olur.

 

 

Başlıca 5 patoloji olur,

  • Kinezyopatoloji: Omurganın normal eğilip doğrulması, sağa sola dönmesi bozulur. Omurga yorgunluğu olur.
  • Nöropatoloji: Disklerdeki taşmalar, kemiksi çıkıntılar, sinir kanallarındaki daralmalar sinirlere baskı oluşturarak; ağrı, duyu kayıpları ve kuvvet kayıplarına yol açar.
  • Myopatoloji: Kaslar zayıflar, incelir (atrofi) ve kasılır (kısalma, spazm).
  • Histopatoloji: Omurganın etrafındaki yumuşak dokularda şişlik, ödem, yırtıklar, disklerde balonlaşmalar ve fıtıklaşmalar olur.
  • Patofizyoloji: Omur eklemlerini kötü çalışması osteofitlere (kemiksi çıkıntılar) anormal kemik büyümelerine dolayısıyla omurlar arasında kanalların daralmasına yol açar.

 

Spinal (vertebral )subluksayonun belirtileri nelerdir?

Spinal subluksayonda belirtiler subluksayonun olduğu bölgeye göre değişir. Çoğu hastada hiçbir şikayet yoktur.

  • Boyun omurgası tutulumunda; boyun ağrıları, tutukluk, kollara, başa, kürek kemikleri arasına vuran ağrılar, görme keskinliğinde azalma, çabuk yorulma gibi semptomlar olur.
  • Sırt omurgası tutulumunda; sırt ağrıları, kuşak tarzında ağrılar, nefes alıp verirken olan keskin ağrılar, sık sık sırt tutulmaları görülür, ilerlemiş hastalarda sırt omurgası kamburluğu artar.
  • Bel omurgası tutulmasında; bel ağrıları, bel hareketlerinde tutukluk, bacak ağrıları, bacak uyuşmaları, bacak üşümeleri, sinir zedelenmelerine bağlı belirtiler görülür.