Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulur

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulur , Bel ve bacak ağrısı ile seyreden çok sayıda hastalık vardır. Bel fıtığının yanı sıra; bel kireçlenmeleri, kanal darlıkları, bel kaymaları, fibromiyalji sendromu, romatizmal hastalıklar, bazı tümörler, bazı enfeksiyonlar bunlardan sadece bir kısmıdır.

Düz röntgen filmleri belin fonksiyonel durumunu göstermek açısından çok önemlidir. Fleksiyon ve ekstansiyon grafileri bel kaymasını oldukça iyi gösterir. Kanal darlığını göstermek için bilgisayarlı tomografi çektirilir. MR fıtık ve kireçlenme gibi hastalıkları aynı zamanda belin fonksiyone durumunu da gösteren en uygun tetkik yöntemidir.

MR aynı zamanda sinir kökü basılarını, taşan disk materyalini karakterini özellikleri ideal ölçüde gösterir. MR omurga romatizmalarının başlangıç döneminde sakroiliak eklemdeki değişiklikleri göstermede oldukça doğru bilgiler verir.

Enfeksiyon şüphesi olduğunda MR+sintigrafi oldukça yeterlidir. Sinir basısı durumlarında sinir hasarı varlığını ve derecesini göstermede EMG yapılır. Romatizmal hastalık şüphesi durumlarında kan tetkikleri yapılabilir.