Stres ve Sırt Ağrısı

stres ve sırt ağrısı , stres ve sırt ağrısı sebepleri , sırt ağrısı , sırt ağrısı sebepleri , sırt ağrısı neden olur , sırt ağrıları

Stres ve sırt ağrısı arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Stres, stres hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Stres hormonları ise ağrı eşiğini düşürerek ağrının
algılanmasını arttırır. Stres hormonları, aynı zamanda kasların sertleşmesine sebep olur. Kaslar o kadar çok gerilir ki ağrı verici kasılmalar oluşur. Sırt, boyun ve omuz kasları, stresin etkilerine karşı oldukça hassastır.

Stres ya da herhangi bir sebeple olan kas gerilmesi, kan damarlarını sıkıştırarak dokulara giden kan akışını azaltır. Azalan kan akışı, fiziksel yüklenme ile zorlanan ve zedelenen kas liflerinde iyileşmeyi geciktirir. İyi bir kan dolaşımı, aynı zamanda dokulardan asit yapıdaki toksik maddeleri (kas faaliyetlerinin yan ürünleri) uzaklaştırmak için de gereklidir. Kas dokusunda metabolik ürünlerin artması, yorgunluğa, dayanıklılık azalmasına ve ağrıya sebep olur.

Kendi başına stres, sırt ağrısına sebep olabilir. Yaşlanma sebebiyle sırt omurgasında deformasyonlar ve dejenerasyonlar olan veya mesleki, sportif ya da herhangi bir sebeple sırt kaslarında sağlık problemleri olan bir kişi stresle karşılaştığı zaman çok daha fazla ağrı çeker. Bir insanın omurgasında daha önce geçirilen ameliyatlar, travmalar, duruş bozukluklarına bağlı kas gerilmeleri, kireçlenmeler varsa normalde olmayan ya da tahammül sınırlarında olan bir ağrı herhangi bir stres durumunda tahammül edilemez hale gelebilir.

Bir yakınının kaybedilmesi, ağır bir hastalık, ekonomik kayıplar, olumsuz çalışma koşulları, aile içi olumsuz olaylar daha önce hissedilmeyen ağrıları ortaya çıkarabilir ya da ağrıları tahammülsüz hale getirebilir. Ayrıca uykusuzluk, uzun çalışma süreleri, iş yerinde mobbing, olaylarla başa çıkamama, ders başarısızlıkları sırt ağrılarını artırır. Gergin sırt kasları sırt ağrısını arttırır,  ağrı kasların gerilimini arttırır.

Bu durumda stres ve sırt ağrısı kısır döngüsü ortaya çıkar. Kişi stres altındaysa, sırtın küçük bir rahatsızlığını bile hoş görmez (hafif bir şeyi kaldırmak, kötü duruş, ani bir burkulma, uzun süre oturmak gibi). Stres, kasları kolay incinebilir hale sokarak, kasların sertleşmesine sebep olur.