SİNİR SIKIŞMASI NASIL BEL VE BOYUN AĞRILARINA YOL AÇAR

Sinir sıkışması  çok kullanılan bir tabirdir. Biz hekimler hastalara anlatırken çoğu kez sinir sıkışmasından bahsederiz.

Sinir sıkışması nedir?

Sinirler beyinden aldıkları emirleri kollara, bacaklara ve vücudun diğer kısımlarına taşırlar. Sinirler aynı zamanda deriden duyularıı duyuları üst merkezlere  taşırlar. Sinirler ve beyin arasında omurilik vardır. Bir anlamda omurilik omurganın içinde beynin bir uzantısı gibidir. Omurilikten kol ve bacaklara (veya vücudun başka bölgelerine) giden sinirlere çevresel sinirler adı verilir. Her bir sinirin içinde beyindeki  emirleri hedef organlara taşıyan yada deride ki duyuları omuriliğe oradan da beyne ulaştıran milyonlarca sinir lifi vardır.

Sinirler milyonlarca sinyali vücut boyunca taşırlar. Bir sinir lifi fiberoptik  bir kablo gibidir. Bu kabloların milyonlarcası bir kablo  oluşturur.  Beyindeki elektiriksel iletiler lifler yoluyla kaslara iletilir. Yada derideki bir duyu sinir lifi aracılığıyla omuriliğe oradanda beyne taşınır.

Bu   iletim  elektiriksel bir akım yoluyla yapılır.    Bu iletimin sağlıklı olması için sinir lifleri sağlam olmak     zorundadır.  Eğer herhangi bir nedenle sinire dışarıdan bir baskı olursa yani sinir sıkışırsa sinir içindeki bu akım yavaşlar yada durur. Sinirin beslenmesi engellenir, sinir hücrelerinin ve liflerinin bir kısmını kaybeder.  Eğer geriye dönüşüm olmazsa sinir lifleri ölür. Çok sayıda sinir lifi  kaybedilmişse kaslara yeterli uyarım gitmez, kas kasılmalarında sorunlar başlar, kas yeterince kuvvet üretemez. Deri duyusu üst kısımlara taşınamaz.

Omurgadaki sinir sıkışmasının nedenleri nelerdir?

Omurgadaki sinirler en çok disk fıtıkları, kemik   çıkıntılar ve omurganın kanallarındaki   (stenoz ) daralmaları  ile sıkışır

Çevresel sinirleri sıkıştıran ve sıkıştırma potansiyeli olan daha bir çok neden vardır. Dar anatomik kanallar (karpal tünel sendromu), tekrarlayan travmalar (ulnar oluk  sendromu),  alçılar, ameliyat sekelleri,       kırık iyileşmesi ile ortaya çıkan hipertenofik dokular bunların bazılarıdır. Bazen sinirler seyirleri boyunca birden fazla yerde sıkışabilirler. Örneğin ele giden bir sinir hem boyunda hem el bileğinde sıkışabilir, bu durumda   sinir lezyonu  daha da ağır seyreder. Sıkışma ne kadar uçta olursa geriye dönüşüm o kadar zor, olumsuz değişiklikler o kadar erken başlar.

Sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir;

En önemli yakınma ağrıdır.

Ayrıca uyuşma, kuvvet kaybı, kıllanmanın  artması –azalması,    terlemenin artması- azalması gibi belirtiler olur. Ayrıca denervasyon hipersensitivite adını verdiğimiz soğuk ve sıcaktan daha fazla etkilenme görülebilir.

Tedavi

Her bir sinir sıkışmasının kendine özel bir tedavisi vardır.

Share

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir