Ayağın Yan Tarafında Ağrı

ayağın yan tarafında ağrı , ayak ağrısı , topuk ağrısı , ayak iltihapı , ayak nasırı

Ayağın yan tarafında (iç veya dış) ağrı hissedildiğinde bunun birçok farkı sebebi olabilir. Ufak bir kaza veya yaralanma sonrası ayağın ağrıması dışında, ortada görünür bir sebep yokken ortaya çıkan ve zamanla artan bir ağrının varlığı da söz konusu olabilir. Bu tip belirtiler ağrının kaynağını keşfetmeye yardımcıdır.

Stres Kırıkları

Stres kırıkları ayağın dış tarafındaki ağrıların sık rastlanan sebeplerinden biridir. Genellikle spor yaparken sürekli tekrarlanan hareketler nedeniyle oluşan, ayak kemiklerinden birindeki küçük bir kırık nedeniyle ortaya çıkar. Ağrının yeri hangi kemiğin etkilendiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Stres kırıkları nedeniyle ayağın yan tarafında oluşan ağrılar çoğunlukla hafif bir ağrı olarak başlayıp zaman içerisinde gittikçe kötüleşme eğilimi gösterirler.

Bilek Burkulması

Bilek burkulmalarının pek çoğuna ayak ağrısı da eşlik eder. Bilek burkulmasından dolayı ayaktaki çeşitli bağlar etkilenir. Bu bağların zarar görmesiyle birlikte hem ayağın dış – yan tarafında ağrılar görülür hem de burkulmanın şiddetine göre şişme veya çürüme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Burkulma genellikle ayağın dış yan kısmında olur ve tekrarlama özelliği gösterir.

Peroneal Tendinit

Peroneal tendinitte ayağın dış yan tarafında ve topuk çevresinde ağrılar görülebilir. Ayaktaki peroneal tendonların zorlanması sonucu olur. Uzun mesafeli koşular, ayak bileği burkulması, kas dengesizliği gibi faktörler peroneal tendinite yol açabilir. Tendinitten kaynaklanan ayağın yan tarafındaki ağrılar başlangıçta hafifken, zamanla şiddetlenir. Bu ağrı en çok sabahları ve hareketle birlikte ortaya çıkar, dinlenme ağrıyı azaltır.

Bunyon

Bunyonlar ayak baş parmağı yanında şekil bozukluğu ve ağrıya neden olan başlıca sebepler arasındadır. Ayak baş parmağı içe ve diğer parmaklara doğru döner. Bu da baş parmağın alt kemiğinin dışa doğru fırlamasına neden olur. Baş parmakta oluşan bu çıkıntı ile birlikte ağrı, iltihap, kızarıklık ve şişme oluşur.

Nasırlar

Ayağın farklı bölgelerinde nasır oluşabilir ama genellikle ayağın yan tarafında çıkar ve ağrıya da sebep olur. Kötü ayakkabılar nasırın en önemli sebebidir.

Artrit (Eklem İltihaplanması)

Ayak eklemlerindeki iltihaplanma ayağın farklı bölgelerinde ağrıya sebep olabilir ancak en çok ayağın yan tarafında ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Yaygın artrit tiplerinden romatoid artrit, gut, reiter hastalığı, sedef artriti ayağı en fazla etkileyen artritlerdir.

Tibialis Posterior Tendiniti

Ayağın iç tarafı boyunca ağrı varsa, bu durum tibialis posterior adlı tendonun yangılanmasının veya yıprandığının belirtisi olabilir. Tendonlar kasları kemiklere bağlar ve tibialis posterior, yürürken ayağı destekleyen, önemli bir tendondur. Bu tendon görevini yapamaz yani ayak kemerini artık destekleyemez hale geldiğinde, ortaya düztabanlık ve ayak iç yanı boyunca yayılan ağrı ortaya çıkar. Ağrılar ayağın iç tarafında ve ayak bileğinde olabilir. Hareketle birlikte ağrırlar artar ve koşma gibi aktiviteler çok zorlaşabilir.

Diğer Faaliyet Alanlarımız

Yaşlı Bakımevi , Yatılı Bakımevi ve Huzurevi , Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi