Kuru İğne Tedavisi (IMS Tedavisi)

Kuru İğne Tedavisi , Kuru İğne Tedavisi Nedir , Kuru İğne Tedavisi Fiyatları , Kuru İğne Tedavisi Seans Ücretleri , Kuru İğne Tedavisi Nasıl Yapılır , Kuru İğne Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır , Kuru İğne Tedavisi Yaptıranlar , Kuru İğne Tedavisi sgk , Kuru İğne Tedavisi Fiyatları , ims tedavisi , ims , ims nedir , ims tedavisi nasıl

Kuru iğne ims Tedavisi bir akupunktur değildir. Ağrı tedavisinde akupunkturdan daha etkilidir. İms tedavisi inatçı problemlerde bile kas kaynaklı ağrılar için en iyi tedavi yöntemidir. Kuru İğne (IMS) kalıcı iyileşme sağlar. Kronik ağrılı hastalarda masaj, kaplıca, fizyoterapi gibi yöntemler de işe yarar, ancak bunların iyiliği kısa sürer, şikâyetler yeniden başlar. Kronik ağrılı pek çok hastada ağrıyı üreten en önemli sebep kaslardaki hasardır, kaslar kısalır, sertleşir, kalınlaşır ve dolaşımı bozulur.

Kaslarda bazı toksik maddeler birikir, kas iyi bir şekilde kasılamaz ve kemikleri, sinirleri sıkıştırır. Bu istenmeyen durum bazen haftalar, aylar, yıllarca devam eder. Fizik tedavi, masaj, ilaçlar, kaplıcalar hastanın problemine kısmen yardımcı olur. Ancak bu iyilik kısa sürer.

Kuru İğne Tedavisi Nasıl İşler

Kuru İğne İMS Tedavisinde ise  kas spazmı tamamen çözülür kas canlılığını yeniden kazanır, eklem hareket açıklığı artar, kuvvet düzelir. Seans sayısı ilerledikçe hastanın iyiliği artar.

Kasta bir travma yada zedelenme varsa ve bu zedelenme yeterince büyükse, ağrı sinyalleri sempatik gangliyon yoluyla primer afferent nosiseptör refleksi (H) aktifleştirir. Bu durumda ağrı sakinleşeceği yerde daha da artar, bu mekanizmaya refleks ark adı verilir..

Refleks ark orijinal ağrının daha artmasına ve kronikleşmesine sebep olan bir mekanizmadır. Aynı zamanda kaslar hareket emrini veren motor sinirler sıkışır ve kaslar sürekli kasılı kalırsa, bazen refleks ark yıllar hatta 10 yıllar boyunca devam eder. Kasılmış ve kısalmış kaslar yozlaşırlar ve içlerinde tetik nokta adı verilen nodüller oluşur, Kaslar lifleri kalınlaşır ve sertleşir, esneme kabiliyetini kaybeder. Dolaşın bozukluğundan dolayı buradaki metabolitler (artık maddeler) kası daha ağrılı ve sert hale getirir. Zamanla kas liflerinin bir kısmı canlılığını kaybeder ve patolojik bir nedbe dokusu oluşur, ağrı devam eder.

Kuru İğne Tedavisi (İMS) Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanmaktadır ?

 • Baş ağrıları
 • Boyun ve sırt ağrıları
 • Donuk omuz (omuzun hareket kısıtlılığı) ve diğer omuz ağrıları
 • Bel ağrısı
 • Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği
 • Ağrılı kas spazmları
 • Repetitif strain injurileri (Bilgisayar kullanımına bağlı ağrılar)
 • Duruş bozukluğuna bağlı ağrılar
 • Fibromiyaljide kısmen etkilidir
 • Miyofasial ağrı sendromları
 • Adduktor tendinit (Kasık çekmesi)
 • Tendinitler (el, dirsek, omuz, topuk, kasık)
 • Diz ağrısı (Kondromalazi patella)
 • Kalça ağrıları (Adduktor spazm, kapsülit)
 • Topuk ağrıları
 • Siyataljiler
 • Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonu
 • Çene eklemi ağrısı
 • Whiplash yaralanmaları (Travma sonrası omurga ağrıları)
 • Disk hastalıkları (bel, boyun, sırt)

Kuru İğne İms Tedavisi Kaç Seans Uygulanmaktadır  ?

İMS tedavisi yani kuru iğne tedavisinde seanslar hastalığa ve hastanın gidip gelme imkânına göre belirlenir. Haftada 1 veya 2 seans uygulamak en uygun olanıdır. Daha önce geçirilmiş bir cerrahi müdahale varsa yada ağrı çok kronikse seans araları daha sık ve seans sayısı fazla tutulmalıdır.

İyileşmenin hızı hastalığın kronikliğine, yaygınlığına, ağrının şiddetine, daha önce operasyon geçirip geçirmemesine, nöropati olup olmamasına göre değişir. Seans sayısı 6-10 arasında değişmelidir. Bazen bu süre 15 seansa kadar çıkabilir. Hastalığın geçici alevlenmelerinde tek seanslık bir tekrar yeterli olabilir.

Kuru İğne Acıtır mı  ? İMS Ağrılı Bir Yöntem midir ?

kuru iğne , kuru iğne tedavisi , kuru iğne ims tedavisi, ims tedavisi, ims tedavisi,ims kuru iğne, kuru iğne seans fiyatları, kuru iğne tedavisi nedir, kuru iğne nedir, ims tedavisi nedir

Kuru İğne İMS tedavisinde kullanılan iğneler normal enjeksiyonda kullanılan mandrenli iğneler gibi değildir;

Son derece incedir. Deriyi geçerken acıyı en aza indirmek için bir kılavuz kullanılarak iğnenin hızlı batması sağlanabilir. Ayak tabanı, el gibi küçük kasların bulunduğu bölgelerde ağrı mümkündür, ancak diğer kaslara yapılan stimülasyonlar genellikle iyi tolere edilir. Eğer kaslar normalse genellikle ağrı duyulmaz.

Kas süpersensitif, aşırı kısalmışsa yani ciddi olarak problemli ise bir miktar ağrı duyulabilir. İğne ilk batırıldığında spazmlı kas tarafında sıkıca kavranır ve bu esnada özel bir ağrı duyulur. Kas kendini bırakınca ciddi bir rahatlama olur. Bazı hastalar ilk birkaç seansta uzun süren ağrılardan bahsederler, seans süresi arttıkça bu ağrılar kaybolur.

 

Kuru İğne İMS  Tedavisi bütün bunları nasıl durdurur?

 • Kasılmış kas iğne ile hemen gevşer ve boyu uzar.
 • İğnenin batırılması refleks arkı kırar
 • Kasılmış kas hasar görmüş kastır. Spazm kas içindeki kan akımını azaltır. Bu durumda kasa daha az oksijen ve kan gider.
 • Kas fibrilleri ölür ve yerine fibrotik nedbe dokusu oluşur. Bu kası daha sert ve kaba hale getirir.
 • İğnenin etkisiyle kas lifleri ayrılır, kasa kan ve besleyici madde akışı sağlanır.
 • Fibrotik birikimler uzaklaşır ve kas iyileşmeye başlar.

Kuru İğne IMS Tedavisi Bilimsel Olarak İspatlanmış Bir Tedavi midir ?

Evet. Bu konuda yapılmış pek çok bilimsel çalışma vardır. Kasılmış kaslar ve tetik noktalarla ilgili pek çok tedavi metodu vardır. Bunlar özel solüsyon enjeksiyonları, steroid enjeksiyonları, bazı vitaminler, botoks, lidokain, histamin vs. bunların çoğunun az veya çok etkisi vardır, ama bir kısmının ciddi yan etkileri de vardır. Ve tedavi edici etkinlikleri daha kısa sürelidir. Biz de zaman zaman diğer tedavileri kullanmakla birlikte, daha çok güvendiğimiz ve yan etkisi daha az olan İMS tedavisi (kuru iğne) yöntemini tercih ediyoruz.

Kuru İğne Tedavisi Akupunktur Yöntemimidir ?

İMS ya da kuru iğne tedavisi bir akupunktur yöntemi değildir. Akupunkturda vücutta meridyenler ve meridyenlerle ilişkili noktalar vardır. İğne bu noktalara uygulanır ve 20
dakika kadar kalır. Kuru İğne İMS tedavisinde normal fizik muayene ve bu muayenenin sonucunda yapılan teşhis önemlidir. İMS de iğnenin batırılacağı yer nöroanatomik teoriye göredir. Örneğin kola vuran ağrıda, bu ağrıyı oluşturan sinirin sıkıştığı alanı genişletmek için sinir kökü çevresindeki kaslara (kısalmış boyun kasları) tedavi uygulanır.

Spinal refleksler ve golgi tendon organı yoluyla kasın gevşemesi sağlanır. Bu şekilde kas uzar, daha canlı, esnek bir hal alır, kas kuvveti artar. İMS kas iskelet sistemi ağrılarının tedavilerinde akupunkturdan çok daha etkilidir.

Kuru İğne  Tedavisi İle Akupunktur Arasında ki Farklar ?

Kuru İğne tedavisi (İms Tedavisi) İle Akupunktur Arasında ki Farklar ? İMS ya da kuru iğne tedavisi bir akupunktur yöntemi değildir. Akupunkturda vücutta meridyenler ve meridyenlerle ilişkili noktalar vardır. İğne bu noktalara uygulanır ve 20 dakika kadar kalır. İMS tedavisinde normal fizik muayene ve bu muayenenin sonucunda yapılan teşhis önemlidir. İMS de iğnenin batırılacağı yer nöroanatomik teoriye göredir. Örneğin kola vuran ağrıda, bu ağrıyı oluşturan sinirin sıkıştığı alanı genişletmek için sinir kökü çevresindeki kaslara (kısalmış boyun kasları) tedavi uygulanır.

Spinal refleksler ve golgi tendon organı yoluyla kasın gevşemesi sağlanır. Bu şekilde kas uzar, daha canlı, esnek bir hal alır, kas kuvveti artar. Kuru iğne İMS kas iskelet sistemi ağrılarının tedavilerinde akupunkturdan çok daha etkilidir.

Kuru İğne Tedavisi Yan Etkileri ?

Kuru iğne (IMS) Yan Etkileri Nelerdir ? , kuru iğne zararları

İMS ya da kuru iğne tedavisi genellikle çok iyi tolere edilir. İğnenin batırıldığı yerde çok çabuk geçen ve ilaç kullanmayı gerektirmeyen bir ağrı olabilir. Çok nadiren pnömotoraks gelişebilir. Aspirin ve diğer pıhtılaşma önleyici ilaç kullananlarda cilt altı kanamaları olabilir, ancak genellikle tedaviyi sonlandırmayı gerektirmez. İMS tedavisinin en ciddi yan etkisi pnömötorakstır ve acilen tedavi edilmelidir. Çok nadiren boyun bölgesine uygulanan tedavilerde tansiyon düşüklükleri olabilir. Birkaç dakikalık dinlenme ile geçer.

Kuru İğne Tedavisi (IMS) Başka Nerelerde Kullanılır ?

Kuru iğne İMS nin ağrılı sendromların dışında da birçok kullanım alanı vardır. Kuru iğne (ims tedavisi) çilt kırışıklıkları ve ciltte oluşmuş mikro çukurlukların tedavisinde kullanılabilir. Hemiplejik hastaların omuz ve kalça sendromlarının tedavisinde rehabilitasyona olumlu katkısı olur. Nöropatilerin tedavisinde kısmen etkilidir. Eklem kontraktürlerinin tedavisinde, eklem hareket açıklığının artmasına yardımcı olur.

Kuru İğnele Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Kuru İğne Tedavisi (ims tedavisi) 12-15 yaş üzeri kişilere uygulanabilir. Kanamaya neden olmaz,dolayısıyla, kan görmekten ürken hastalar açısından da uygun bir yöntemdir.

Kuru İğne (İMS) Tedavisi Gebelerde Kullanılabilir mi?

Gebelik döneminde omurga sorunlarından kaynaklanan bir çok ağrılı sendrom vardır. Görüntüleme yöntemlerinden yeterince faydalanamama bu hastalarda tanısal bazı problemlere de yol açar. Ayrıca hamilelerde ilaç tedavisinin da bazı kısıtlayıcı yanları vardır. Kuru iğne tedavisi (ims) gebelerde, uygulayıcı açısından bazı zorluklar olsa da başarı ile kullanılabilir ve sonuçlar oldukça başarılıdır

Kuru İğne Tedavisi (IMS) Tedavisi Spor Yaralanmasında Kullanılabilir mi?

Kuru İğne tedavisi (İMS) spor yaralanmalarında tek başına ya da diğer tedavilerle ile birlikte başarı ile kullanılmaktadır.

 • Tendon ve ligament zorlanmaları
 • Kasık çekmesi
 • Topuk ağrıları
 • Kompartıman sendromları
 • Shin ateli
 • Koşucu ve yürüyüşçü dizi
 • Tenişçi ve golfçü dirseği
 • Rotator manşon tendinitleri
 • Postoperatif durumlar
 • Piriformis sendromu
 • Omurga zorlanmaları

Kuru İğne Tedavisinde Başarısızlık ?

Kuru İğne (ims) Tedavisinde Başarısızlık  ,Altta cerrahiyi gerektirecek kadar belirgin organik patolojiler varsa İMS kuru iğne tedavisi işe yaramaz ya da daha az sonuç verir. Hastalık ne kadar kronikse seans sayısı o kadar uzun olmalıdır. Sinir kökü tutulumu ne kadar ağır ve uzun süreli ise tedaviye cevap o kadar azdır ve geçtir. Vücudun birçok bölgesinde olan patolojilerin tedavisi çok fazla zaman ve dikkat gerektirdiğinden genellikle daha az başarılıdır. Kilolu hastalarda cevap iyi olmayabilir. Diyabet gibi hastalıklar tedaviye cevap alınmasını olumsuz etkiler.

Tedavi süresi daha uzundur. Devam eden anksiyete ve depresyon gibi psikolojik bozukluklar cevap alınmasını etkiler. Tecrübeli olmayan ellerde yapılan tedaviler iyi sonuç vermeyebilir. Ayrıca hastalıklı bölge ile ilgili germe egzersizleri, günlük yaşam aktivitelerinde değişiklikler, ev egzersiz programları, çalışma ve dinlenme periyotlarının ayarlanması tedavinin başarılı olması için gereklidir.

Kuru İğne Tedavisi Diğer Tedaviler ile Kombine Edilebilir mi?

Kuru iğne tedavisi (ims tedavisi)(intramuscular stimulation) diğer bazı tedavi yöntemleriyle kombine edilebilir. Biz gerekli gördüğümüz hastalarda Kuru iğne tedavisini Proloterapi, PRP, Nöroproloterapi ile kombine ederek uyguluyoruz.

Epidural ağrı tedavisi, sakroiliak eklem enjeksiyonları, çeşitli yumuşak doku ve eklem içi enjeksiyonları Prof. Dr. Turan Uslu tarafından sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleridir.

Kuru İğne Tedavisi sgk Karşılıyor mu ?

Kuru İğne Tedavisini SGK Karşılamıyor, bu tedavi henüz geri ödeme kurumlarının ödeme listelerinde değildir.

Kuru İğne Tedavisi Seans  Ücretleri ?

Kuru İğne Tedavisi Fiyatları Ücretleri Ağrının Yerine Türüne Göre Değişmektedir. Uygulanacak Yerler Farklılık Gösterdiğinden Bizler ile Buraya Tıklayarak İletişim Kurarak Bir Fiyat Alabilirsiniz.

Kuru İğne IMS ve Nöropatik Ağrı ?

Kuru İğne tedavisi IMS  ve Nöropatik Ağrı ,İMS ya da intramusküler stimülasyon, myofasial olarak kilitlenmiş derin adalelerdeki kontraktür ve kısalmayı tedavi etmek için kullanılır. Kasların sağlıklı kalmaları için hareket etmeleri gerekir. Bir kasa gelen sinir herhangi bir sebeple (fıtık, kireçlenme, travma, whiplash) zedelenmişse (nöropati) o sinirin hareket ettirdiği kas yeterli güç üretemez, kısalır, kalınlaşır ve beslenmesi bozulur. Nöropatik kaslar (sinirleri zedelenmiş kaslar) normal fonksiyonlarını güçlükle yaptıkları için kaslar arasında bir dengesizlik oluşur.

Kısalmış kas aynı zamanda kalınlaşmış ve gücünü kaybetmiş kastır. Kaslardaki kısalma ve kalınlaşma sinirleri sıkıştırarak sinirlerin daha da zedelenmesine sebep olur. Bu durumda bir kısır döngü oluşur. Bu kasların  kuru iğne İMS ile tedavi edilmesi kısır döngüyü kırar. Kaslardaki kısalık gider, kas daha iyi hareket eder ve daha fazla güç üretir; ve sonuçta sinirdeki irritasyon azalır.

Kuru İğne Tedavisi (ims) Tedavisini Kim Bulmuştur?

Kuru iğne IMS tedavisini ; Kanada’da yaşayan Malezya asıllı Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş bir ağrı tedavi metodudur. (About Dr.Chan Gunn) Prof.Dr.Turan Uslu IMS (Kuru İğne Tedavisi) yöntemini Türkiye’de ilk uygulayan kişidir ve bu konuda çeşitli eğitimler vererek ilgili bir çok sağlık personelinin yetişmesine katkıda bulunmuştur.

Kuru İğne Tedavisi Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı , Boyun Fıtığı Fizik Tedavi , Boyun Fıtığı Sebepleri , Boyun Fıtığı Teşhisi , Boyun Fıtığı Tedavisi , Boyun Fıtığı Ekzersizleri

Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir.

Kısa süreli korselemeler kas spazmını asgariye indirerek disklere olan baskıyı azaltır. Bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir.

Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrılarda ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar verilebilir. Sinir kökü irritasyonu varsa kısa süreli kortikosteroidler verilebilir.

Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği yöntemleri gözönünde bulundurulur.

Paravertebral kas spazmını çözmede ve kas kısalığını gidermede seanslar halinde yapılan İMS (kuru iğne tedavisi) çok başarılıdır.

Ligament ve tendonların güçlendirilmesi için proloterapi ve PRP uygulamaları faydalıdır. Nadir de olsa cerrahi müdahale yöntemlerine (boyun fıtığı ameliyatı)başvurmak gerekebilir.

Kuru İğne Tedavisi Migren

Migrenin ağrısını tümüyle tedavi etmek mümkün olamasa bile şikayetlerinizi büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir, biz kliniğimizde migren hastalarına yönelik ilaç tedavilerinin yanında Kuru İğne Tedavisi İMS, akupunktur, biofeedback, RF diatermi, diğer fizik tedavi uygulamaları bazen BTX enjeksiyonları gibi tedavileri uygulamaktayız.

Migrenle ilgili uygulanan bir çok tedavi yöntemi vardır.

 • Yaşam tarzının düzenli olması
 • Düzenli uyumak
 • Düzenli yemek yemek
 • Bilinen tetikleyicilerden uzak durmak (kafein, eski peynir, et koruyucuları, monosodyum glutamat, salamura ürünler, çerez)
 • Düzenli aerobik egzersiz yapmak
 • Duygusal stresi azaltmak
 • Stresli durumlardan kurtulmak için ileriye yönelik plan yapmak
 • Biofeedback’i öğrenmek
 • Meditasyon
 • Boş zamanlar, hobiler, sosyal aktiviteleri artırmak
 • Gevşeme tekniklerini öğrenmek
 • Bireysel/aile psikoterapisi desteği almak
 • Çevresel etkenlerden kaçınmak
 • Güneş gözlüğü takın
 • Dumanlı, kokulu, gürültülü ortamlardan uzak durun
 • Vücut duruşunuzun düzgün olmasına dikkat edin
 • Fiziksel teknikler
 • Isı/buz/ultrasonografi/TENS
 • Masaj/servikal traksiyon
 • Boyun kasları için germe ve güçlendirme egzersizleri
 • Tetik noktası germesi, baskısı ve/veya enjeksiyonu
 • Osteopatik manipulasyon
 • Alternatif terapiler
 • Akupunktur
 • Akupresör
 • Terapötik dokunma
 • Aromaterapi (nane, yeşil elma)
 • Bölgesek uygulanan merhemler
 • Bitkiler
 • Vitaminler (Riboflavin 400 mg/gün, magnezyum)

Kuru İğne Tedavisi Bel Fıtığı

 

bel fıtığı , bel fıtığı tedavisi , bel fıtığı sebepleri , bel fıtığı kuru iğne tedavisi , bel fıtığı belirtileri , bel fıtığı başlangıcı

Bel fıtığı hastalığının tedavisinde cerrahi yöntemin (ameliyat) gerekip gerekmediğine bakılır. Bel fıtığı rahatsızlığında hastaların büyük çoğunluğu cerrahi olmayan (ameliyatsız) yöntemlerle tedavi edilebilir.

Bel ağrıları ve bel fıtığı için uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemleri ; ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, diğer tamamlayıcı tıbbi yöntemler (kuru iğne tedavisi, proloterapi vb) dir.

 • Kuru iğne tedavisi ; kas spazmına bağlı ağrıları tedavi etmede etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Kas spazmı bel-boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak fıtık oluşumuna, kireçlenme ve ağrılı bir omurgaya yol açarlar.
 • Sinirleri ve damarları sıkıştırarak kollar ve bacaklarda soğukluk, uyuşma, üşüme, ödeme sebep olur.
 • Kuru iğne (ims) tekniği belde kas spazmı çözmede etkilidir.
 • Proloterapi ; hasarlı dokulara dextroz denilen şekerli suyun verilmesiyle, doku yenilenmesini sağlamaya çalışan bir yöntemdir.
 • Fıtığa ya da sinir köküne yönelik direkt bir etkisi olmayıp bel çevresindeki dokuların yeniden kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Bel problemlerinin tedavisinde; hastanın durumuna göre gerekli gördüğümüz hallerde kuru iğne ve proloterapi yöntemlerini kombine ederek uyguluyoruz.

Bütün hastalara bel koruma prensipleri ve hastalığın aşamasına göre egzersizler gösterilmelidir. Hastaların büyük çoğunluğunda 4-6 hafta içinde iyileşme sağlanır. Yapılan bütün tedavilere rağmen kronik ağrılı hasta oranı oldukça yüksektir.

Kuru İğne Ims Tedavisine Cevap Veren Hastalıklar ve Ağrı Sendromları

Kuru iğne (ims) Tedavisine Cevap Veren Hastalıklar ve Ağrı Sendromları

 • Baş ve Boyun Ağırlarıboyun ağrısı ve baş ağrısı/migren, dejeneratif eklem hastalığı, dejeneratif disk hastalığı veya osteoartrit (boyun omurgası kireçlenmesi)
 • Kulak çınlaması ve göz yorgunluğuna sebep olan otolojik (kulak ile ilgili) ve oftalmolojik (göz ile ilgili) problemler, boyun omurgası problemleri
 • Temporomandibular (çene) eklem (TMJ) disfonksiyonu, çene eklemi ağrıları
 • Omuz ağrısı, rotator manşet kas yırtığı, bursit, donuk omuz, tendinit ve sıkışma sendromu dahil diğer omuz ağrıları
 • Dirsek ağrıları; lateral epikondilit (tenisçi dirseği) ve medial epikondilit (golfçü dirseği)
 • El ve el bileği ağrıları, spor yaralanmalarına bağlı el ağrılar, De Quervain sendromu, karpal tünel sendromu, dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit)
 • Sırt ve bel ağrıları, belin dejeneratif disk hastalığı, artritik değişiklikler ve disk hastalıkları
 • Diz ağrısı, dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit), ön diz ağrısı sendromu, diz çevresi tendinitleri
 • Ayak bileği ve ayak ağrısı, topuk ağrıları, aşil tendiniti, peroneal tendinitler, metatarsalji
 • Plantar asiit (topuk dikeni)
 • Akut ve kronik tendinit
 • Atletik ve sporla ilgili aşırı kullanım ve hatalı kullanım problemleri
 • Ameliyat sonrası ağrılar
 • Travma sonrası yaralanmalar, motorlu araç kazalarına bağlı yaralanmalar sonucu devam eden ağrılar
 • İşle ilgili yaralanmalar, zedelenmeler ve ağrı sendromları
 • Fibromiyalji sendromu
 • Miyofasial ağrı sendromları
 • Diğer kronik ağrı sendromları

Röntgen, MR ve Tomografilerimde Yapısal Bazı Anormallikler

Bu Durumda Kuru İğne Tedavisi (İMS) Bana Yardımcı Olabilir mi ?

Pek çok insanda ağrılı patolojilerin altında yapısal bir bozukluklar vardır. Bu insanların omurgalarında (bel, sırt, boyun), omuzlarında, diz eklemlerinde, topuklarında vs. bir ağrı oluşturacak bir sebep vardır.

Bu hastaların ellerindeki raporlarda dejeneratif disk hastalığı, disk aralığında daralma, servikal ve lomber spondiloz, rotator manşon tendopatisi, impingement sendromu, patellofemoral kondromalezi, topuk dikeni gibi ifadeler vardır.

Bunların hepsi kas iskelet sistemindeki yozlaşma ve yıpranma (wear and tear) sonucu ortaya çıkar ve radikülonöropati ile birliktedir.

Tüm bunlar eklemlerdeki, omurgadaki ve yumuşak dokulardaki yıpranma ve yozlaşmaların bir sonuçlarıdır. Bu yıpranma ve yozlaşmalar her zaman ağrı ile birlikte değildir.

Örneğin omurga MR’ı çalışmalarında hiçbir şikayeti olmayan kimselerin %30 unda disk patolojileri bulunmaktadır. Bunun tersi olarak bel ağrılı hastaların %40’ında hiçbir disk patolojisine rastlanmamaktadır.

Acil cerrahi müdahaleyi gerektirecek durumlar dışında; görüntüleme yöntemlerinde yapısal anormallikler olsa bile ağrının nedeni çoğu zaman spinal segmental seviyelerdeki bir nöropati radikülopati ile ilişkilidir. Görüntüleme yöntemleri il gösterilen patolojiler her zaman ağrının gerçek sebebi olmayabilir. Kas kontraktürlerinin tedavisi Kuru İğne ims tedavisi ağrıyı iyileştirecektir.

Diğer Faaliyet Alanlarımız

Yaşlı Bakımevi , Yatılı Bakımevi ve Huzurevi , Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi , Kadıköy Ağrı Merkezi