IMS Tekniği Nasıl Çalışır ?

IMS Tekniği Nasıl Çalışır Çok ince iğneler gergin miyofasial bantların bulunduğu kaslara batırılır. Bu batırmanın amacı kasta refleks bir kasılma oluşturmaktadır. Başlangıçta kasta bir kasılma olur ve iğneyi kavrar. Daha sonra kas boyunu uzatarak gevşer ve iğne kolayca çıkarılır. İşlem esnasında genellikle bir adet iğne kullanılır. Bazen iki veya üç iğne de kullanılabilir. Kastaki gevşemeyi arttırmak için iğnelere elektrik akımı da verilebilir. İğne kas refleksini (spinal refleksler) uyarmanın yanında, bazı kas liflerinin hücre duvarında çok küçük yırtılmalar da oluşturur.

Bu zedelenmeler Tip.2 ağrı cevabı dediğimiz enflamatuar bir süreç başlatır. Bu enflamatuar süreç iyileşmenin önemli bir komponentidir. İMS ile sinir yollarının uyarılması da artar. Kas ve sinir kavşağındaki iletişim artar, kas canlılık kazanır. Oksijensiz ve iyi beslenemeyen kas daha esnek bir karakter kazanır. Kasın canlılığı, uyarılabilirliği artar, boyu uzar metabolitler (toksik maddeler) daha kolay atılır hale gelir.

ims tekniği nasıl çalışır , kuru nasıl etki eder , kuru tedavisi nasıl olur

Kuru İğne Tedavisinin (İMS) Yan Etkileri ?

İMS ya da kuru iğne tedavisi genellikle çok iyi tolere edilir. İğnenin batırıldığı yerde çok çabuk geçen ve ilaç kullanmayı gerektirmeyen bir ağrı olabilir. Çok nadiren pnömotoraks gelişebilir. Aspirin ve diğer pıhtılaşma önleyici ilaç kullananlarda cilt altı kanamaları olabilir, ancak genellikle tedaviyi sonlandırmayı gerektirmez. İMS tedavisinin en ciddi yan etkisi pnömötorakstır ve acilen tedavi edilmelidir. Çok nadiren boyun bölgesine uygulanan tedavilerde tansiyon düşüklükleri olabilir. Birkaç dakikalık dinlenme ile geçer.

Kuru İğne Tedavisi (İMS) Başka Nerelerde Kullanılır ?

İMS nin ağrılı sendromların dışında da birçok kullanım alanı vardır. İMS çilt kırışıklıkları ve ciltte oluşmuş mikro çukurlukların tedavisinde kullanılabilir. Hemiplejik hastaların omuz ve kalça sendromlarının tedavisinde rehabilitasyona olumlu katkısı olur. Nöropatilerin tedavisinde kısmen etkilidir. Eklem kontraktürlerinin tedavisinde, eklem hareket açıklığının artmasına yardımcı olur.

Kuru İğne Tedavisi sgk Karşılıyor mu ?

Hayır, bu tedavi henüz geri ödeme kurumlarının ödeme listelerinde değildir.

Kuru İğne Tedavisi Seans Ücretleri ?

İMS , Tedavisi Ücretleri Ağrının Yerine Türüne Göre Değişmektedir. Uygulanacak Yerler Farklılık Gösterdiğinden Bizler ile Buraya Tıklayarak İletişim Kurarak Bir Fiyat Alabilirsiniz.