İDRAR  KAÇIRMAYI ÖNLEMEK  İÇİN  PELVİK  EGZERSİZLER

Gebelik, doğum, aşırı kilo, hipermobilite (eklem gevşekliği) vs. kadınlarda pelvis tabanındaki kasları zayıflatır. Bu kaslardaki zayıflama özellikle ileri yaşlarda idrar kaçırmaya yol açarak kadının sosyal hayatını etkiler. Pelvik taban kasları vücudun diğer kasları gibidir. Egzersizle kuvvetlendirilebilirler. Pelvis taban kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik egzersizlere Kegel egzersizleri  adı verilir. Pelvis kaslarına yönelik günde 3 defa 5’er dakikalık egzersiz bu bölgedeki kasları güçlendirerek ve 3-6 hafta içinde idrar kaçırma problemi büyük ölçüde azaltılabilir. Pelviste başlıca iki adet önemli kas vardır. Bunlardan büyük olanı hamak şeklinde, diğeri ise üçgen şeklindedir.

Kegel egzersizleri (pelvik taban egzersizleri)

Bu kasların nasıl çalıştığını öğrenmek zor olabilir. Ürolog, fizyoterapist, yada jinekolog bu konuda yardımcı olabilir.Tuvalette oturma esnasında idrar yaparken idrarı yapmayı durduran kas pelvis taban kasıdır. Bu işlemi tekrarlayarak bu kası nasıl çalıştırabileceğimizi öğrenebiliriz. Gaz kaçırmayı önlemek için kastığımız kas diğer pelvik taban kasıdır. Bu kasılmayı tekrar tekrar yaparak bu işlem öğrenilebilir. Bu iki kasınızı günde en az 3 defa 5 er dakika çalıştırınız. Bu işlemi ayakta, otururken ve yatarken tekrarlayın.

Bu kaslarınızı çalıştırırken bacak ve diğer kaslarınızı kasmayın. Pelvik kaslarınızı sıkıştırırken nefesinizi tutmayın. Kasılma esnasında 3’e kadar sayın, en az 10–15 tekrar yapın. Bu egzersizler 1-1.5 ayda sonuç verir. Fakat bir çok kadında bu süreden daha erken düzelme olabilir. Kegel egzersizleri (pelvik taban egzersizleri) doğum sonrası kadın organlarının kendini toparlaması için ve doğum sonrası mesane sarkmalarını önlemek için de yapılmalıdır. Bu egzersizleri yapmak kadınlarda idrar kaçırma problemini büyük ölçüde azalttığı gibi cinsel fonksiyonlar üzerinde de olumlu etkileri olur. Bu egzersizleri yapmak için özel egzersiz cihazları vardır.