Doğumsal Tortikollis

Doğuştan boynun bir tarafa doğru eğri tutulmasına tortikollis denilir. Tortikollis boynun eğri tutulması demektir. Doğumsal tortikollisin sebebi boynu sağa sola çeviren kasların içindeki kanama sonucu kasın kısalmasıdır. Bu durumda baş öbür tarafın omzuna doğru döner, çene karşı tarafa tilt yapar.
Nasıl oluşur?
Sebebi tam olarak bilinmemektedir. İlk çocuklarda ve iri doğan çocuklarda daha sık görülür. Doğum zorlanması esnasında kasta gerilme ve yırtılma olur. Kanama ve şişme sonucu kas kısalır. Bir başka teoriye göre ise eğri boyun, bebek anne karnında iken oluşur.

Doğumdan bir ay kadar sonra kas içindeki şişlik kas üzerinde hissedilebilir. Doğumsal tortikollis olan çocukların 5 te birinde aynı zamanda kalça eklemi displazisi vardır. Her iki durumunda erken farkına varılması önemlidir. Özellikle kalça eklemi anormalliklerinin erken farkına varılmaması daha sonra ciddi sakatlıklara sebep olabilir.

Belirtiler

Baş bir tarafa doğru eğilir. Çene karşı omuza yönelir. Genellikle baş sağ tarafta, çene sol taraftadır. Bu durumda sağ taraftaki kas etkilenmiştir.

Kas içinde şişlik olabilir, fakat zamanla kaybolur.
Eklem hareket açıklığı kaybı Yüzün bir tarafı düzleşmiş, kafa tabanı yuvarlak değil dikdörtgen şeklinde olabilir. Genellikle ağrısızdır, egzersiz ve germe programları ile düzelir.

Teşhis ve tedavisi:
Teşhis için genellikle muayene yeterlidir. Ailenin şikayetleri iyi değerlendirilmelidir. Röntgen ve ultrason gerekebilir. Kalça incelemesi ihmal edilmemelidir. Fizik tedavi programı uygulanmalıdır. Günde birkaç defa egzersiz yaptırılmalıdır. Oyuncaklar ve bazı objeler karşı taraf konularak çocuk başını o tarafa çevirmeye cesaretlendirilmelidir. Bebek taşınırken, yatarken başın düz tutulmasına özen gösterilmelidir.

Bütün bunlara rağmen çocuğun baş pozisyonu 1 yıl içinde düzelmezse ya da hareket kısıtlılığı devam ederse cerrahi müdahale ile ilgili kasın uzatılması gerekebilir.