Uzun Yolculuklarda Egzersizler

Yolculuğun her türlüsü vücut sistemlerde oldukça etkili olup, kaslar ve eklemlerdeki hareketsizlik ve blokaj sebebiyle tüm vücut olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu etkilenme çok uzun süreli yolculuklarda daha da artmaktadır.

Örneğin kıtalar arası uçak yolculukları bu konuda çok rahatsızlık veren durumlardır. Şimdi size bu uzun yolculuk sırasında canlı kalabilmek, kas ve eklemlerdeki blokaj ve yorulmayı giderebilmek için uçak koltuğundan kalkmadan yapabileceğiniz basit egzersizleri veriyoruz. Aynı egzersizler otobüs veya tren yolculuklarında da uygulanmalıdır.

1) Parmak ucunda yükselme ve oturarak baldır hareketi, oturduğunuz yerde parmak uçlarınızda yükselerek baldır kaslarınızı gerin.

Parmak ucunda yükselme ve oturarak baldır hareketi, oturduğunuz yerde parmak uçlarınızda yükselerek baldır kaslarınızı gerin.
2) Koltuğa tam yaslanarak sırtı gerdirme ve gevşetme hareketi

Koltuğa tam yaslanarak sırtı gerdirme ve gevşetme hareketi
3) Oturduğunuz yerde gövdeyi sağa ve sola döndürmek suretiyle bel hareketi,

Oturduğunuz yerde gövdeyi sağa ve sola döndürmek suretiyle bel hareketi,
4) Koltukta öne ve arkaya doğru eğilerek arka bel hareketi

Koltukta öne ve arkaya doğru eğilerek arka bel hareketi
5) Karşı koltuğa ayak parmaklarını dayayarak bacak kaslarını gerdirme hareketi

Karşı koltuğa ayak parmaklarını dayayarak bacak kaslarını gerdirme hareketi
6) Bacakları geriye doğru çekerek arka bacak kaslarını çalıştırma hareketi

Bacakları geriye doğru çekerek arka bacak kaslarını çalıştırma hareketi
7) Karın kaslarını içeriye çekerek gevşetme ve gerdirme hareketi

Karın kaslarını içeriye çekerek gevşetme ve gerdirme hareketi
8- Parmakları birbirine kenetleyerek gerdirme hareketi

Parmakları birbirine kenetleyerek gerdirme hareketi
9)Omuzlarınızla daireler çizin, omzunuzu yukarı, öne ve arkaya hareket ettirin

Omuzlarınızla daireler çizin, omzunuzu yukarı, öne ve arkaya hareket ettirin
10)Boyun egzersizleri yapın, boynunuzu arkaya, öne, sağa ve sola yatırın ayrıca sağa ve sola dönerek rotasyon hareketi yapın

Boyun egzersizleri yapın, boynunuzu arkaya, öne, sağa ve sola yatırın ayrıca sağa ve sola dönerek rotasyon hareketi yapın
Bütün bu hareketler kasların izometrik olarak kasılma esasına dayanmaktadır. Eğer her hareketi yolculuk esnasında 1 veya 3 set arasında ve 15-20 tekrarlık bir uygulamayla yaparsanız, oturduğunuz yerde dahi kaslarınızda çok etkili bir gerilme ve çalışma hissederek zinde kalacaksınız.

Araba kullananlar açısından da, her iki saate bir 5-10 dakika dinlenerek, bunun 2-3 dakikasın da gerdirme ve gevşeme hareketleri yapmak da uzun ve sağlıklı bir kullanım için çok faydalıdır. Bu egzersizler uzun süreli bütün seyahatlerde uygulanabildiği gibi, tümüyle günlük yaşa içinde de eğer durağan bir çalışma ve iş temponuz varsa, tatbik edilerek gün boyu zinde kalınarak çok faydalar sağlanabilir. Stres ve gerilimi atmak için de ideal hareketlerdir.