Theraflex Tedavi Sistemi Nedir? Hastalara Nasıl Yardımcı Olur?

Omurganın verimli çalışması için hem esnek hem de dayanıklı olması gerekir. Omurga esnekliğini kaybettikçe omurgada bulunan eklemler ve diskler daha fazla yüklenmeye ve gerilmeye maruz kalır.

Omurga problemlerini tedavi için omurganın esnekliğini ve dayanıklılığını devam ettirmek gerekir.  Bel, boyun ve sırt bölgesinde ağrıya yol açan her hangi bir blokajı, kilitlenmeyi ve tutukluğu olabildiğince erken tedavi etmek gerekir. Theraflex bu amaçla geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

Theraflex nasıl çalışır?

Bilgisayar kontrollü theraflex tedavi sistemi 4 adet pistonu olan biyonik bir el gibi çalışır. Omurgadaki iki komşu eklemdeki fark edilebilen veya fark edilemeyen blokajları, kilitlenmeleri açmak için kullanılan hafif, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bir çeşit bilgisayarlı manuel tedavi yöntemidir. Elle yapılan manuplasyonlara göre çok daha güvenli ve etkilidir.

Geleneksel manuel tedavi tekniklerinde terapist omurga eklemlerindeki blokajları çözmek için parmaklarını ve ellerini kullanır. Ancak unutulmamalıdır ki omurga eklemleri parmaklardan çok daha güçlü ve büyüktür, bu sebeple birçok terapistin elleri bu işlemden zarar görür. Çoğu zaman etkili bir tedavi sağlanamaz. Bazen kontrolsüz manuel tedaviler hastaların zarar görmelerine de sebep olabilir.

Theraflex tedavi sisteminde iki komşu omurun yan çıkıntılarına değişen derecelerde basınç uygulanarak blokajlar çözülür. Aynı seansta omurgadaki birçok eklem problemi tedavi edilebilir.

Ağrılı omurga hastalıkları ile ilgili yeni geliştirilen theraflex tedavi yöntemi İngiltere’de birçok klinikte başarılı bir şekilde 20 yıldır kullanılmaktadır. Theraflex İngiltere dışında ABD’de de kullanılmaya başlanmıştır.

Theraflex refleks tedavisi adını verdiğimiz bu tedavi metodu; güvenilir, ekonomik ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Etkinliği ilk seanstan itibaren başlayan bu yöntem;  omurganın mekanik kaynaklı her çeşit probleminde ve her yaşta kullanılabilir,  beş veya daha az seansta sonuç alınabilir. Birçok kişi ve birçok hastada hızlı ve etkili bir iyileşme sağlar. Bu cihaz aynı zamanda ağrısı olmayan ancak omurga esnekliğindeki azalmadan dolayı şikayetleri olan hastalarda da kullanılmaktadır (omurga gençleştirme, spinal wellness).

Theraflex tedavisi  ilaçsız, ameliyatsız, iğnesiz, zararlı bir zorlama işlemi olmadan, omurgayı tedavi edici, koruyucu ve yenileyici bir tedavi yöntemidir.

Eğer bel ağrısı çekiyorsanız ve omurga problemlerinden dolayı hareket kısıtlılığından şikayet ediyorsanız, Theraflex tedavisi sizin tam aradığınız bir yöntemdir.

Theraflex tedavi sistemi üç aşamada gerçekleştirilir;

1-Spazm çözme modu; omurganın sonraki işlemlere hazırlanması için kaslardaki spazmı gidermek amacıyla yapılır.

2-Reflex modu; omurga kasları ve kas gruplarındaki germe reflekslerini uyarmak için uygulanır.

3-Mobilizasyon modu; nazikçe ve sürekli bir şekilde eklem blokajlarını (kilitlenmelerini) çözmek amacıyla yapılır.

Theraflex hangi durumlarda kullanılır?

 • Bel, boyun ve sırt fıtıkları ve bunlara bağlı ağrıları
 • Omurganın mekanik kaynaklı ağrı sendromları
 • Günlük yaşam aktivitelerini, iş ve mesleki faaliyetleri, spor aktivitelerini kısıtlayan omurga hastalıkları
 • Trafik kazası ya da yüksekten düşmeler sonucu oluşan ve uzun süren whiplash yaralanmaları
 • Doğum sonrası devam eden bel ağrıları
 • Omurga esnekliği gerektiren golf, tenis, kayak gibi sporlar ile ilgilenenlerde ve omurganın yeterince esnek olmaması durumlarında
 • Bel ameliyatı geçirdikten sonra devam eden ağrı ve omurga tutukluklarında
 • Boyun tutukluklarında
 • Baş ağrılarında
 • Uzun süre bilgisayar kullanımına bağlı omurga sorunlarında
 • Siyatik ağrılarında
 • Sık tekrarlayan bel, boyun ve sırt tutulmalarında
 • Ağır bedensel iş yapanlarda omurga esnekliğini devam ettirerek omurgayı korumada
 • Sağlık için kuvvetlendirme ve güçlendirme egzersizlerine başlayan kişilerde
 • “Bununla yaşamaya alışacaksın” denilen, kronik ve zamanla kötüleşme potansiyeli olan omurga ağrısı sendromlarında
 • Uzun süre ayakta durmakla ya da oturmakla ortaya çıkan kronik bel ağrılarında.
 • Skolyozu olan hastalarda; therafleks refleks tedavisi skolyoza bağlı omurga eğriliklerinde, çok uzun süreli şikayeti olan hastalarda bile tahmin edilemeyecek derecede düzelmeler sağlamaktadır.