Eklem İçi Sıvı  Enjeksiyonu

Diz osteoartriti 65 yaşın üzerindeki insanlarda ağrı ve sakatlığa yol açan sık görülen bir hastalıktır. Yaşlanma, aşırı fiziksel aktivite, geçirilmiş cerrahi müdahaleler, aşırı kilolu olma, travmalar ve genetik yatkınlık en önemli risk faktörleridir. Bu yaygın olmasına rağmen ideal bir tedavisi yoktur. Diz çevresindeki kasların güçlendirilmesi, eklem içi hyalüronik asit enjeksiyonları, eklem çevresi kaslara yönelik İMS (kuru iğne tedavisi), proloterapi ve eklem koruma prensiplerinin öğretilmesi çoğu hastada şikayetleri geçirir. Protez uygulamalarının en sık uygulandığı eklem diz eklemidir.

 Hyalüronik asit, eklem kıkırdağında doğal olarak bulunan bir maddedir. Diz eklemi sıvısının kayganlığını sağlar ve kıkırdak hücrelerini koruyucu etkisi vardır. Gonartrozda,eklem içi hyalüronik asit seviyesi azalır, eklemin beslenmesi ve kayganlığı azalır, eklemin yük taşıma kapasitesi azalır.

Eklem içine enjekte edilen hyalüronik asitin esas etkisi ağrıyı kesmek değildir. Doğrudan değil ama dolaylı yoldan ağrı kesici etki gösterebilir. Esas etkisi, eklemde eksilen hyalüronik asidin yerine konularak eklem kayganlığını sağlamak ve kıkırdağın dayanıklılığını artırmaktır. Sağlıklı beslenen ve kayganlığı artan eklemde ağrılar da azalır. Eklemin yük taşıma kapasitesi artar.

Hyalüronik asit enjeksiyonları haftada bir toplam üç veya beş kez uygulanmaktadır. Altı ayda bir yapılan tek dozluk enjeksiyonlar da vardır. Nispeten pahalı bir tedavidir. Bu ilaçlar sosyal güvenlik kurumları (SGK) tarafından ödenmemektedir.Bu tedavi yöntemi; Kuru iğne, proloterapi, PRP gibi tedavi yöntemleri ile kombine edilebilir. Bu tedavi 6–12 ay sonra tekrar edilebilir. İleri yaşlardaki hafif ve orta şiddetli osteoartritlerde, ağır ancak cerrahi müdahale ilgili riski bulunan hastalarda uygun ve güvenli bir tedavi yöntemidir.

 

Hangi hastalara eklem içi sıvı enjeksiyon yapılmalıdır?

  • Osteoartrit (hafif ve orta şiddetli vakalar)
  • Dejeneratif menüsküs hastalığı
  • Ameliyatın sakıncalı olduğu ileri yaş eklem kireçlenmeleri
  • Menüsküs ameliyatlarından sonra eklem içi kayganlığı artırmak için
  • Diz eklemi kıkırdak hasarı olan hastalar

Bu enjeksiyonların ileri yaşlarda yapılması gerektiği gibi yanlış bir kanaat vardır. Bu doğru değildir, bu enjeksiyonlar eklem ve kıkırdak hasarının olduğu her yaşta yapılabilir.

Diğer Faaliyet Alanlarımız

Yaşlı Bakımevi , Yatılı Bakımevi ve Huzurevi , Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi