BEL FITIĞI

Beş omur ve omurlar arası diskler ile birlikte sakrum (sağrı kemiği) üzerinde yerleşen bel bölgesi, omurganın boyundan sonraki en hareketli bölgesidir.  Beldeki hareketin büyük çoğunluğunu 4.  ve 5.  bel omurları (L4-L5) ile 5.  bel omuru ile sakrum kemiği (L5-S1) arasındaki eklemler oluşturur. Bu sebeple fıtık ve osteoartritin (kireçlenme) en sık görüldüğü yer en alttaki bu iki disk aralığıdır. Omurlar arasındaki diskler içi jelatinimsi kıvamlı bir sıvı (nucleus pulpozus), dış kısmı ise fibrotik bantlardan oluşan liflerden (anulus fibrozis)   oluşur.  Tekrarlayan hareketler, aşırı zorlanmalar, duruş bozuklukları, ve uygun olmayan pozisyonlarda yapılan fiziksel aktiviteler dış kısımdaki anulus fibrozis adı verilen kuşakta yırtılmalara yol açar, yırtılma anulusun iç liflerinden başlayarak dışarıya doğru uzanır.  Bunun sonucunda jelatinöz sıvı madde dışarıya doğru fıtıklaşır ve o bölgedeki bağları zorlar etraftaki dokulara baskı yapar.  Hastalık daha da ilerleyince bacağa giden siyatik sinirini sıkıştırır, daha çok genç ve orta yaşlarda görülür.  İleri yaşlarda ise bel kireçlenmesi ile birlikte görülür.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?
Bel fıtığının en önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır. Başlangıçta belde yerleşik olan ağrı daha sonra bacağa yayılır. Genellikle tek taraflıdır. Taraf değiştirebilir veya iki taraflı olabilir.  Bazen hastalar yalnızca bacak ağrısı ile gelir. Ani bir zorlanma ya da ters hareket yoksa ağrı daha önce birkaç defa tekrarlamıştır, tedaviyle ya da tedavisiz düzelmiştir.  Hastada ayrıca bacakta uyuşma, bel hareketlerinde kısıtlanma görülür. Öksürme, hapşırma, uzun süreli oturma, otomobil kullanma, öne doğru eğilme ağrıyı arttırır. Skolyoz adı verilen belin bir tarafa doğru eğilmesi sık rastlanan bir şikayettir.

Ağrı; hafif, orta veya şiddetli olabilir. İleri vakalarda bacak kaslarında erime, incelme, bacakta üşüme olabilir. Çok nadiren bacaklarda özellikle iç taraflarda (iki taraf) his kusuru ve idrar yapamama veya idrar kaçırma görülür. Bu durumda hasta acilen ameliyata sevk edilmelidir.

Bel fıtığında teşhis nasıl konur?
Çoğu vakada hastanın görünümü, hastanın ifadesi, basit bir muayene kesin teşhis koydurur. Ancak hastalığın derecesini belirlemek ve diğer hastalıklardan ayırt etmek için laboratuvar tetkikleri, düz röntgen, tomografi, MR gerekebilir.

Bel fıtığından korunmak mümkün müdür?

İyi bir kas yapısı, kaslar arasında dengeli duruş eğitimi ve riskli hareketlerden kaçınma bel fıtığından korunmada kısmen yardımcıdır.  Esas önemli olan bir kez bel ağrısı olan kişide bunun tekrarlarının önlenmesidir.

  Bel fıtığının tedavisi nasıldır?
 Kısa süreli yatak istirahatı, hastanın en rahat ettiği pozisyonda ve iyi bir yatakta olmalıdır.  Yatak sert ve düzgün olmalı vücut ağırlığı ile çökmemelidir.  Sırtüstü uzanıp bacakların altına yastık koymak en iyi dinlenme şeklidir.  Ayrıca baldır bir koltuk üzerine konur ve sırt üstü yatarak dinlenmek mümkündür.

Ağrı kesici, kas gevşetici, ilaçlar faydalıdır.  Kronikleşmiş hastalarda antidepresan ilaç kullanılmalıdır.  Ani başlayan bel ve bacak ağrısında en iyi tedavi epidural yoldan yapılacak lokal anestezik ve steroid karışımı ilaçların verilmesidir.  Bu tedavi ilk iki hafta içindeki hastalarda çok etkilidir.  Fonksiyonel skolyoz (omurganın yana eğriliği) varsa korseleme gerekebilir.  Korse kullanımı uzun süreli olmamalıdır.

Yüzeysel ve derin ısıtıcılar, düşük frekanslı akımlar ve traksiyonla uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaların büyük çoğunluğunda şikayetlerin geçmesine yardımcı olur.

Kliniğimizde; paravertebral İMS, theraflex spinal refleks tedavisi ve her hasta için özel olarak  geliştirilmiş omurga destek aparatları başarıyla kullanılmaktadır.

Bütün hastalara bel koruma prensipleri ve hastalığın aşamasına göre egzersizler gösterilmelidir.  Birkaç kür yapılan tıbbi ve fizik tedaviye rağmen geçmeyen ağrılar, kuvvet kaybı ilerleyici olanlar, görüntüleme yöntemleri ile çok büyük fıtığı olanlar cerrahi olarak tedavi edilmelidir.  Hastaların büyük çoğunluğunda 4-6 hafta içinde iyileşme sağlanır.  Yapılan bütün tedavilere rağmen kronik ağrılı hasta oranı oldukça yüksektir.

Share